|
У категорії матеріалів: 87 Показано матеріалів: 1-15 |
Сторінки: 1 2 3 4 5 6 » |
Сортувати по:
Даті
Покликана зберігати й упорядковувати архівні багатства краю, Чернігівська губернська вчена архівна комісія (далі - ЧАК) мала перед собою надзвичайно широке поле діяльності. У Чернігові й регіоні протягом кількох століть нагромадилась велика кількість документальних пам'яток. Після утворення 1781 р. Київського, Чернігівського і Новгород-Сіверського намісництв матеріали Генерального малоросійського архіву колишньої Гетьманщини були розподілені між намісництвами, а документи, що мали загальний характер і стосувались усієї Лівобережної України, були 1786 р. перевезені з Глухова до Чернігова й розміщені в будинку колишньої Чернігівської полкової канцелярії. Архівні скарби Чернігівщини приваблювали багатьох відомих істориків - О. Шафонського, Д. Бантиша-Каменського, М. Маркевича, О. Лазаревського тощо.
|
З кінця 1980-х рр., а особливо після Указу Президента України "Про заходи щодо повернення релігійним організаціям культового майна" від 4 березня 1992 р., релігійним осередкам повертаються численні церковні будівлі Чернігівщини. Так, за останній період релігійним організаціям передано ряд видатних пам'яток історії та архітектури, серед яких комплекси споруд монастирів: Єлецького Свято-Успенського в м. Чернігові; густинського Свято-Троїцького в Прилуцькому районі; данівського Свято-Георгіївського в Козелецькому районі; Свято-Введенського жіночого і Благовіщенського чоловічого в м. Ніжині; Спасо-Преображенського в м. Новгороді-Сіверському; Крупицького Миколаївського жіночого в с Осіч Бахмацького району; Спасо-Преображенського чоловічого в с. Максаки Менського району (всі УПЦ)
|
Полісся, в основному по лівому березі Дніпра, є тереном пізнішого освоєння козацького епосу, який переходить у північні райони України разом із пересуненням ліній воєнних дій проти татар і турків в часи Хмельниччини - національно-визвольних війн та формування української держави - Гетьманщини з причорноморських та приазовських степів у подільські й волинські землі. На новому терені епічне виконавство дум під кобзу-кобоз (інструмент, перейнятий від татар і вдосконалений на українському ґрунті з паралельною назвою бандури) зустрічається з лірництвом. Лірництво здавна спеціалізувалося на духовних псальмах і кантах, баладах, співаних під колісну ліру (струнно-клавішний інструмент, що поширився в Західній Європі та Польщі в XVI - XVII ст.).
|
Після одягу рушник є найдавнішим побутовим предметом у хаті. Він відомий корінному населенню нашої країни ще з дохристиянських часів. Довгі полотнища тканини, оздоблені символічними знаками, наші пращури вішали перед входом до житла, пізніше над вікнами, захищаючи себе від різних злих духів, нав’їв, розсіяних, на їхню думку, повсюдно у природі. Отже, перші рушники мали призначення культово-магічне, а не утилітарно-практичне, якого вони набули пізніше, отримавши і назву від слова «руки», які витирали ними. І це первісне значення рушника збереглося і понині, хоч сучасними людьми ця функція його уже не усвідомлюється. Як культові предмети рушники є обов’язковими на весіллі (молоді стають на рушник під час вінчання, при реєстрації шлюбу в ЗАГСі; ікони беруть рушником, а не голими руками;
|
У своїй відомій книзі „Життя музею" Олександр Крейн, тодішній директор Державного музею О.С. Пушкіна в Москві, дуже влучно підмітив, що "Однажды родившись, музей не остается неизменным. Его жизнь - накопление качеств, цель новых и новых обновлений, рождений". Дійсно, це стосується, мабуть, кожного музею, хоча, звичайно, історії у всіх різні. Чернігівський обласний художній музей один з наймолодших в Україні. Його було створено на базі художнього відділу Чернігівського історичного музею (зараз музей ім. В.В. Тарновського) згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР від 12 червня 1979 року. У ній, зокрема, зазначалось, що у фондах Чернігівського історичного музею зберігається унікальна колекція творів образотворчого та декоративного мистецтва, що нараховує понад 8 тисяч експонатів.
|
Сьогодні, на початку XXI ст. і третього тисячоліття ми подумки звертаємося до минулих віків, намагаємося осягнути і зрозуміти значення подій і явищ, що відбувалися тоді, з'ясувати їхній вплив на сучасність. Та й привід для цього маємо дуже поважний. Сто років тому в тихому провінційному Чернігові гостинно відчинив для відвідувачів свої двері Музей українських старожитностей В.В.Тарновського. Незважаючи на те, що музей знаходився на околиці міста і дістатися до нього було непросто, його відвідували місцеві любителі старовини і приїжджі для огляду колекцій, наукових занять, малювання копій. Хоча про Музей Тарновського написано чимало, буде не зайвим, ще раз згадати його історію, пом'янути добрим словом людей, завдяки яким нині Чернігів має музей, що становить гордість не тільки краю, але й всієї України.
|
Учасники семінару, який проходив у Шестовиці та Чернігові, запевнили, що розкопки, які відбуваються зараз у мальовничому селищі недалеко від Чернігова, унікальні. Тривають вони, за словами голови шестовицької експедиції, викладача Чернігівського держпедуніверситету, кандидата історичних наук Володимира Коваленка, з 1925 року. За всі ці роки наполегливої праці студентів та фахівців з історії та археології було знайдено чимало визначних пам'яток історії й археології доби Київської Русі. Зокрема, зараз, за даними Володимира Петровича, у Шестовиці знайдено просто унікальну пам'ятку, яка дасть ще багато приводів для подальшого ретельного вивчення норманської теорії щодо правління вікінгів (скандинавів) на території Київської Русі.
|
Земля Новгород-Сіверського Спасо-Преображенського монастиря відкрила археологам чергову несподіванку, що цього разу межує з науковою сенсацією. Коли рили траншею для комунікацій, натрапили на давньоруський фундамент. Товщина його — 1,3 м, глибина — 2 м. Відстань між стінами, що відкрили, становить 17 метрів. Попередньо датують цю споруду другою половиною — кінцем XII століття. Подивитись на знахідку і порадитись, що ж могло мати такий фундамент, до Новгорода-Сіверського приїхала делегація вчених, зокрема професор історії університету в Торонто (Канада) Володимир Мезенцев, член-корес-пондент НАН України Олександр Моця, завідуючий кафедрою історії та археології Чернігівського педуніверситету Володимир Коваленко та інші.
|
Від роду до роду передаються про них бувальщини, а то й вигадки, інколи захоплюючі й романтичні. Ще й сьогодні дехто вірить у легенду про підземний хід з Чернігова до Києва, яким можна було їздити навіть на коні. Найбільші ж діючі Чернігівські печери виникли 1069 року з легкої руки преподобного Антонія — того самого, який заснував і Києво-Печерський монастир. З цього приводу літописець зафіксував: "...Антоній же пришед к Чернигову и взлюби Болдину гору и ископав пещеру, и ту вселился, и есть монастырь святое Богородицы на Болдиных горах и до сих дни". Підземні храми Антонієвих печер вражають своїми розмірами та архітектурними формами.
|
Культурологічна історія нашої держави поповнилась якісно новою сторінкою. Відтепер нам належить першість у відкритті єдиного у світі пам'ятника трипільській культурі, яка дійшла до нас з найдовшої епохи минулого — первісного суспільства. Відкриття культури, від якої слов'яни, а за ними і сучасні українці успадкували низку елементів матеріальної і духовної культури, належить відомому археологу Вікентію Хвойку. Саме він 1896 року повідомив світові про беззаперечний факт існування на території нинішньої України перших поселень, землеробських племен, пов'язаних з так званою трипільською культурою.
|
На зламі XIX—XX ст. відбулося організаційне оформлення історико-краєзнавчого руху на Чернігівщині, провідними осередками якого стали Чернігівська архівна комісія та Ніжинське історико-філологічне товариство. Своїми успіхами вони завдячували насамперед подвижницькій діяльності місцевих аматорів старовини, згодом, на жаль, здебільшого призабутих невдячними нащадками. До їх числа належав і народний учитель з с. Старі Чешуйки Мглинського повіту колишньої Чернігівської губернії (нині село Мглинського району Брянської області Російської Федерації) Семен Андронович Гатцук.
|
Засновник музею українських старожитностей Василь Васильович Тарновський та його дружина Софія Василівна, уроджена Тарновська, - представники одного роду Тарновських. Вони між собою не дуже далекі родичі — троюрідні брат і сестра. 1 їхні діти — прямі нащадки родини . Дітей було троє: — син Василь народився 9 березня 1872 року, охрещений того ж року й місяця, 23 дня, — дочка Софія народилась 6 серпня 1877 року, охрещена того ж року й місяця, 17 дня — син Петро народився 15 липня 1880 року, охрещений того ж року місяця вересня, 17 дня." Петро покінчив життя самогубством 1898 року, будучи нежонатим.
|
На території Батуринського державного архітектурно-історичного заповідника, окрім певної кількості архітектурних пам'яток XVII-XIX ст. (найбільш відомою серед них є палац Розумовського, останнього гетьмана України), знаходиться ряд археологічних об'єктів, що значно менше відомі науковій громадськості. 1. Насамперед, це рештки Батуринської фортеці — столиці Лівобережної України доби гетьмана Івана Мазепи, що розташовані на краю високої тераси лівого берега р. Сейму, на схід від автостради Київ-Москва, на південно-східній околиці смт Батурина. За свідченнями джерел XVII ст., вона складалася з цитаделі, оточеної ровом, валом і дубовим частоколом, та власне міста з окремою лінією укріплень аналогічного характеру, з 6 кутовими та 2 надбрамними баштами.
|
Чернігівщина на сьогоднішній день належить до числа найбільш археологічно досліджених областей України. Історико-археологічні студії в регіоні були започатковані ще наприкінці XIX ст. Д. Самоквасовим, який своїми роботами сприяв зародженню місцевої дослідницької школи (П. Добро-вольський, А. Верзилів, В. Шугаєвський, С. Баран-Бутович). Події 30-х років та воєнні лихоліття загальмували вивчення археологічних старожитностей краю, і лише на 60-ті роки припадає поступове відродження місцевої наукової школи (І. Єдомаха, О. Попко, М. Попудренко). Серед тих, з ким пов'язано відновлення широких археологічних досліджень на Чернігівщині на початку 70-х років, слід назвати Олександра Володимировича Шекуна.
|
Стан, у якому опинилась вітчизняна археологія за останні роки, без перебільшення можна назвати жалюгідним. На тлі ж загального зубожіння офіційної науки процвітає грабіжницька діяльність так званих "чорних археологів", руйнуються безцінні наукові, історико-культурні пам'ятки, "археологічний товар" з України наводнює чорний ринок США та європейських держав. Подібну ситуацію спостерігаємо хіба що в зонах військових конфліктів та країнах, у яких національне законодавство дозволяє власникам землі розпродувати археологічні знахідки з належної їм території (Італія, Греція, Туреччина), на відміну від національних законодавств Франції, Німеччини, Великобританії, де археологічна спадщина є власністю держав.
|
|