Неділя, 02-Червня-2024, 15.06.30
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Розділи новин
Історичні [60]
Краєзнавчі [87]
Свята та обряди календарного циклу [2]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Статті » Краєзнавчі

Bookmark and Share

Старожитності Батурина
На території Батуринського державного архітектурно-історичного за­повідника, окрім певної кількості архітектурних пам'яток XVII-XIX ст. (найбільш відомою серед них є палац Розумовського, останнього гетьмана України), знаходиться ряд археологічних об'єктів, що значно менше відомі науковій громадськості.
1. Насамперед, це рештки Батуринської фортеці — столиці Лівобереж­ної України доби гетьмана Івана Мазепи, що розташовані на краю високої тераси лівого берега р. Сейму, на схід від автостради Київ-Москва, на південно-східній околиці смт Батурина. За свідченнями джерел XVII ст., вона складалася з цитаделі, оточеної ровом, валом і дубовим частоколом, та власне міста з окремою лінією укріплень аналогічного характеру, з 6 ку­товими та 2 надбрамними баштами. У 60-х роках XX ст. територія фортеці була пошкоджена при будівництві згаданої дороги, а пізніше — кар'єром місцевого цегляного заводу.
2. Поселення біля палацу Кирила Розумовського (1799—1803 рр.). Зай­має край тераси р. Сейм між палацом та дорогою Київ-Москва. Поселен­ня відкрите А. Обломським у 1983 р. Культурний шар (потужністю до 1,0 м) виявлений на площі 1,3 га і утримує матеріали епохи бронзи, во-линцівсько-роменські старожитності та давньоруського часу.
3. Поселення раннього залізного віку. Знаходиться на північній околиці Батурина на краю тераси р. Сейм. Поселення значно пошкоджено кар'єром. Відкрите Ю. Ситим у 1992 р. Потужність культурного шару до 0,4 м.шару ефектні крем'яні скребла та гостроконечники.
4. Поселення "Заплава". Знаходиться на підвищенні лівобережної за­плави р. Сейму, на території, зайнятій будівництвом санаторію (північна околиця Батурина). Відкрито Ю.М. Ситим у 1992 р. На площі 0,3 га зібра­на кераміка доби Київської Русі. Поселення, ймовірно, є рештками тимча­сового стану рибалок.
5. Поселення Фабрична Слобода-І. Знаходиться на північній околиці Батурина, що має назву Слобода, на березі р. Сейму при впадінні негли­бокого рівчака. Поселення відкрите у 1983 р. А. Обломським. На площі 1,2 га виявлений культурний шар (потужністю 0,6-0,8 м), що датується X — серединою XIII ст.
6. Поселення фабрична Слобода—II. Знаходиться на городах Слободи (садиба Ф. Кухаренка), на березі р. Сейму. Колишню гетьманську столицю Батурин заполонило студентство. Тут проводить археологічні розкопки експедиція Чернігівського педагогічного університету імені Тараса Шевченка. У планах археологів — продовження досліджень гетьманського палацу з наступною графічною реконструкцією цієї споруди, периметр якої переви­щує 150 метрів. Ідуть розкопки і на території так званої фортеці, вже відкрита споруда площею в 100 м2, що, ймовірно, правила за житло висо­кому козацькому посадовцю. Є об'єкти, до яких археологи підступаються вперше. Це — територія біля кам'яниці Кочубея, де могли бути церква та господарські приміщення. Не виключені і традиційні знахідки, зокрема поховань жертв трагедії 1708 ро­ку, коли Батурин був спалений, а його населення винищене російськими військовими під орудою Меншикова.
 
Ю. Ситий

Категорія: Краєзнавчі | Додав: chernigovec (12-Грудня-2009)
Переглядів: 895 | Теги: історія, старожитності, Батурин, краєзнавство | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar