Перший християнський князь у Чернігові. Син Володимира Святославича. По його смерті Ярослав Володимирович отримав Київ, Чернігів, інші міста. За Мстиславом Володимировичем (Удалим) залишилась Тмутаракань. Ворожнеча, котра спалахнула між його братами Ярославом і Святополком, змусила Мстислава на чолі добре оснащеної кінноти вирушити протії київського столу. Ярослав був тоді у Суздальській землі. Але, дізнавшись про Мстиславів похід, повернув на Київ. Кияни, вірні Ярославу, були готові до бою. Однак Мстислав не став воювати, а прибув до Чернігова. Розгніваний Ярослав вирішив провчити брата Мстислава і на чолі війська рушив проти нього. Неподалік від Чернігова, біля села Великий Листвен (тепер – Городнянського району), сталася битва, в якій переміг Мстислав. Ярослав взяв собі Київ і всі західні від Дніпра землі, а Мстислав — східні із центром у Чернігові. Він княжив тут з 1024 до 1036 року. У 1036 р. Чернігів приєднали до великого князівства Київського. До 1054 р. у Чернігові князів не було. Святополк утік у Богемську пустелю і там загинув. Після розподілу земель між Ярославом і Мстиславом на чернігівських землях запанував спокій. Брати жили мирно і в злагоді. Разом воювали проти польського короля Мечислава і в 1031 р. відібрали у нього Червенські міста. На берегах сіверянських річок Мстислав Володимирович розселив польських полонених, спорудив нові міста і фортеці, воював з тими, хто нападав на Чернігівське князівство.У Чернігові князь Мстислав Володимирович залишив після себе Спасопреображенський собор.
Вважається, що він споруджений між 1031 і 1035 рр. у пам'ять про возз'єднання Червенських міст. Поступово цей храм став кафедральним собором. На хорах тут була секретна кімната, де відбувались наради з питань духовного і князівського буття.
За дружину Мстислав Всеволодович мав княгиню Анастасію, котра народила йому сина Євстафія. Він помер 1033 р. А за три роки потому, у 1036 р., пішов з життя і князь Мстислав. Застудився на полюванні. Похований у Чернігівському Спасопреображенському соборі.
По смерті бездітного Мстислава Володимировича княжий стіл у Чернігові перейшов до його брата Ярослава. Від Ярослава — до сина його Святослава.
Джерело: Чернігів інформаційний
|