Субота, 23-Листопада-2024, 21.15.59
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

Археологічний сезон-2008 у Батурині
Розкопки Гетьманської столиці роз­почалися 1995 року. Нинішній сезон вия­вився найтривалішим: 63 дні поспіль пра­цювали археологи у Батурині. Головною метою на цей рік було визначено про­довження досліджень фундаментів Цер­кви Живоначальної Трійці та зовнішньо­го рову Цитаделі Батуринської фортеці, відновлення яких передбачено указом Президента України В.А.Ющенка від 21 листопада 2007 р. №1131/2007 "Про деякі питання розвитку Національного історико-культурного заповідника "Гетьманська столиця" та селища Ба­турин"
Перший фрагмент кладки фунда­ментів Церкви Живоначальної Трійці у Батурині археологи виявили наприкінці сер­пня 2006 р. В ході робіт 2007 р. на тери­торії садиб № 5 та № 7 по провулку Цент­ральному вдалося дослідити три на­півкруглі вівтарні виступи - апсиди храму, фрагменти південної міжапсидної стінки, північної стінки основного об'єму храму та частково - північно-західний стовп. Для продовження вивчення головного храму гетьманського Батурина необхідно було знести згадані садиби. Це стало можли­вим завдяки особистій підтримці голови Чернігівської облдержадміністрації Хо-менка В.М. та голови Бахмацької райдер-жадміністрації Булаха М.М. Фінансову до­помогу надали спонсори - СТОВ "Друж­ба-Нова" з смт. Варва (генеральний ди­ректор Гайдай С.А.) і ВАТ "Бахмацьке хлібоприймальне підприємство" (голова правління Булах І.М.), які викупили сади­би для археологічних досліджень. У нині­шньому польовому сезоні розкопки собо­ру розгорнулись на площі близько 1000 кв. м. За п'ять днів технікою Чернігівсько­го ШРУ-14 було знято й вивезено верхній шар ґрунту і археологи крок за кроком по­чали розчищати культурний шар та буді­вельне сміття в орієнтовному напрямку продовження фундаментів собору. Знахі­дки - цвяхи, скоби, уламки скляного і ке­рамічного посуду та кахлів і т. д. - свідчать, що культурний шар над залишками спо­руди утворився на початку XIX - в XX ст. По всьому розкопу дослідники чи не постійно натрапляли на людські кістки. Це й не дивно, адже собор спорудили на місці міського цвинтаря. При будівництві було порушено ряд поховань попередньої доби, багато могил виявилися різною мірою прорізаними фундаментними рова­ми. Перепоховані купки кісток зустрічали­ся на різних ділянках досліджуваної площі. Загальна кількість поховань пере­вищує 150, але ця цифра ще не остаточ­на. Переважна частина їх з'явилася до побудови тут собору, деякі - у період його 16-річного функціонування, інших мерців поховали вже в руїнах. Небіжчиків покла­дено випростаними на спині, зі складени­ми на грудях чи животі руками, головою -на захід. У середині собору, перед півден­ною апсидою, виявлено скупчення похо­вань дорослих і дітей: це було почесне
місце троїцького погосту. Найнижче похо­вання найпевніше належить знатному не­біжчику, якого поховали тут першим. Це був багато вбраний чоловік 30-40 років. Від його одягу залишилися застібки та фрагменти тканини. Найкраще у похован­нях збереглися металеві ґудзики, доволі рідко зустрічалися металеві натільні хре­стики. В поодиноких випадках трапляли­ся й інші предмети - намисто, фрагменти кістяних виробів, монети, три металеві іконки; одна з них - двобічна золочена на мідній пластині - лежала на грудях жінки у шкіряному мішечку.
Усю площу храму було відкрито до 24 серпня. Фундаменти собору збереглися дуже нерівномірно. В плані вони мають підпрямокутну триапсидну форму з на­півкруглим фундаментом західної прибу­дови - притвору. Довжина храму стано­вить 38,7 м, ширина - 24-25 м. Внутрішній об'єм споруди системою аркових склепінь був поділений на три поздовжні частини (нави) - центральну і дві бокові. Головна баня опиралась на чотири опорні стовпи -пілони. Два з них знаходились на окремих фундаментах, ще два були вмуровані в кладку вівтарної стіни. Діаметр підбанно­го простору сягає восьми метрів, тому ці стовпи утримували колосальне наванта­ження. Фасади собору, судячи з наріжних фундаментів півколон та пілястрів, були вишукано декоровані у стилі бароко - клю­човому напрямку в українській архітектурі другої половини ХУІІ - середини ХУІІІ ст.
Виявлені фундаменти собору Живо-начальної Трійці планується законсерву­вати і зробити доступними для огляду, а над ними відновити цю споруду як взірець мурованого будівництва гетьманської доби.
Найближчим аналогом батуринського Троїцького собору був Вознесенський храм однойменного монастиря у Києві, ігу­менею якого довгий час (1688-1707 рр.) була Марія Магдалина - мати гетьмана І.Мазепи. Вознесенський собор також не зберігся, але є його зображення, з якого можна судити про зовнішній вигляд обох храмів.
Зовнішній рів Цитаделі
Оборонна система батуринського дитинця-цитаделі, закладена поляками у другому десятилітті ХУІІ ст., за гетьмансь­кої доби була ґрунтовно поновлена. В ос­танній третині ХУІІ ст. починається будів­ництво нових укріплень, що в південному напрямку були ширшими за старі.
Укріплення гетьманської резиденції складалися з сухого рову, який з двох боків виходив на глибокі яри, земляного валу та острожної стіни. У створі валу були чотиригранні рублені башти: одна проїзна та три глухі. В'їзну башту з містом з'єднував міст. Знищення Батурина на по­чатку листопада 1708 року поклало край і функціонуванню ліній оборони Цитаделі. Дерев'яні конструкції були спалені, вали осунулися, а рів з часом заплив намив­ним ґрунтом. Про існування тут геть­манської резиденції "забули" майже на 300 років.
Археологічні дослідження оборонних споруд Цитаделі проводились в 1996 та 2006 роках. А нині, в рамках її відбудови, було передбачено і повне відновлення оборонного рову. Разом з археологами працювали будівельники, які з допомогою техніки вибирали та вивозили верхню ча­стину заповнення рову і відвал.
В ході розкопок було встановлено, що конфігурація зовнішнього рову Цитаделі складається з двох паралельних стінам прямих ділянок, які сходяться біля мосту. Глибина рову на різних ділянках сягає 7­7,5 м, ширина - 11 м. У нижній його час­тині дослідники виявили дерев'яні колоди і бруси різної довжини і товщини, якими гетьманські будівельники щільно обклали відкоси рову. Внутрішній ряд укріплень рову, який утримував вагу валу і стіни, був складений з нового дерева. А ось на зов­нішньому ряду, що повинен був лише за­побігати оповзанню ґрунту, будівельники зекономили, використавши бувший у вжитку матеріал. Було знайдено і опори (палі) мосту. Вони являють собою масивні дубові колоди, впущені в трасу рову на­впроти в'їзної брами. Деревина, яка три­валий час зберігалась у перезволожено­му ґрунті без доступу повітря, набрякла, але не втратила своєї форми та структу­ри. У заповненні рову виявлені предмети періоду його функціонування: топорище, кілька глиняних люльок, розколотий кістя­ний предмет, рукоятка пліті, фрагмент шкіряного взуття. Та найбільше речей по­в'язаних з руйнуванням і занепадом Ци­таделі після трагедії 1708 р.: обвуглені ко­лоди, фрагменти кахлів, керамічного і скляного посуду, невелике ядро, замок рушниці, тощо.

Джерело: Наталія Олефіренко "Слово гетьманської столиці"


Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (05-Липня-2009)
Переглядів: 843 | Теги: історія, Батурин, археологічні розкопки | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar