Субота, 23-Листопада-2024, 21.28.55
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

Героїчній обороні Батурина - 300 років
Пізньої осені 1708 р. полум'я Північної війни докотилося до кордонів Гетьманщи­ни. Король Швеції Карл XII з метою благо­получної зимівлі несподівано рушив до Новгород-Сіверська. Керманич Української козацької дер­жави Іван Мазепа, шукаючи шлях виходу з-під постійно зростаючого тиску Петра І, приймає доленосне рішення приєднатися до його найбільшого противника - Швеції. Залишивши 8-ми тисячний гарнізон в Ба-турині, гетьман вирушає на північ Черні-гово-Сіверщини, щоб з'єднатися з Карлом XII. Під час переговорів головним змістом військового союзу мазепинців зі шведами було визначено незалежність України.
Свою столицю Батурин Іван Мазепа доручає довіреній особі - наказному геть­манові Дмитру Чечелю та генеральному гарматному осавулу Фрідріху Кенігсеку, котрим в поміч було залишено 4 сердюцьких полки і частини Лубенського, Мирго­родського та Прилуцького полків.
Дізнавшись про крок Мазепи, Петро І посилає свого вірного підданого, генера­ла Олександра Меншикова з 20-тисячним військом здобути гетьманську столицю.
Підійшовши до міста 30 жовтня, Меншиков вимагає впустити московське військо в фортецю, але наштовхується на відмову.   Меншиков   здійснює   кілька штурмів, але захисники мужньо відбива­ли кожен наступ. Врешті темрява розвела противників, і росіяни відступили на інший бік річки Сейм. Отримавши звістку про наближення україно-шведського війська, вони готуються до відступу. Та в ніч з 1-го на 2-ге листопада до московського табо­ру пробирається зрадник, посланець на­казного прилуцького полковника Івана Носа старшина Соломаха, який вказує таємний підземний хід у місто. Саме че­рез нього під покровом темної ночі в Бату­рин проникає частина московських сол­датів, а рано - вранці почався запеклий бій, під час якого всіх захисників і мирне населення було знищено. Окрім бату-ринців жертвами погрому стали й меш­канці околиці, котрі шукали прихисток за мурами фортеці. За висновками українського історика Сергія Павленка в Батурині тоді загинуло біля 14 тисяч людей.
Наразі вперше за багато десятиліть відзначення Батуринської трагедії було підняте до рівня державної ваги. Прези­дент України В.Ющенко найбільш по­слідовно з усіх українських президентів підійшов до питання відродження украї­нської святині - Батурина. Одним з за­ходів в цій великій справі став Указ Пре­зидента України № 995 від 9.10. 2007 р. "Про 300-роковини військово-політичного виступу гетьмана І.Мазепи та україно-шведського союзу".
14 листопада цього року у Батурині відбулись заходи, присвячені вшануван­ню жертв Батуринської трагедії 1708 р. На церемонію прибули поважні гості: Міністр культури і туризму В.Вовкун та його зас­тупник М.Яковина, голова Чернігівської облдержадміністрації В.Хоменко, началь­ник управління культури і туризму Черні­гівської облдержадміністрації С.Мойсеєн-ко, начальник Чернігово-Сіверської архе­ологічної експедиції В.Коваленко, декан історичного факультету Чернігівського пе­дагогічного університету О.Коваленко, ав­тор книг про Батурин С.Павленко, пред­ставники районної держадміністрації, ди­ректор Львівської галереї мистецтв Б. Возницький, львівський меценат Т.Ло-зинський, батуринці та гості з багатьох міст і сіл України.
Таїнство освячення замкової церкви Воскресіння Господнього було здійсне­не Єпископом Чернігівським і Ніжинським Іларіоном у супроводі отців різних па­рафій та вірян. Далі відбулося перепохо-вання останків героїв Батуринської оборо­ни в крипті цієї ж церкви. Юнаки в козаць­ких строях урочисто несли сім трун, накри­тих, за старовинним звичаєм, червоною китайкою. Після панахиди труни було роз­міщено на місці їх вічного спокою. Після цього поважні гості поклали квіти до пам'­ятного знака жертвам Батуринської тра­гедії 1708 року, низько вклонившись под­вигу батуринців.

Джерело: Альона Гома "Слово гетьманської столиці"

Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (06-Липня-2009)
Переглядів: 834 | Теги: історія, героїчна оборона, Батурин | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar