Субота, 23-Листопада-2024, 21.43.31
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

З історії судочинства
Будинок генерального судді В.Л.Кочу­бея, що розмістився в затишку "Кочубеївського" парку - не лише унікальний зра­зок мурованого зодчества XVII ст., з ним пов'язані сторінки історії діяльності Гене­рального суду Лівобережної України та долі людей. На превеликий жаль, доку­менти батуринського суду тих далеких століть значною мірою втрачені, зокрема під час знищення Батурина в листопаді 1708р. За бажанням царя столицю пере­несли до Глухова, та стихійна пожежа в місті 1748р. знищила важливі документи, а ті що збереглися - мало досліджені. Саме їх пошуки дали нам можливість оз­найомитися ще з однією справою.
В роки гетьманування І.С. Мазепи (1687- 1708рр.) посаду генеральних суддів обіймали Сава Прокопович та Ми­хайло Вуяхевич. Серед сфер діяльності Генерального суду був розгляд апеляцій на рішення судів нижчих інстанцій. Одну з таких справ переглядав генеральний суд­дя М.Вуяхевич в Батурині.
1689 року в Борзенській сотні стався злочин. Дружина Грицька Плющенка під час відсутності вдома чоловіка та будучи напідпитку застрелила хатню робітницю. Це була "заисте неслиханім забойстві" справа. Випадок дійсно був неординар­ним, свідків трагедії не було і сталося це випадково чи з умислом - довести було неможливо. Єдиним свідком залишився тільки Бог. Люди намагалися заспокоїти батьків убитої, адже нічим горю вже не за­радиш, і умовляли прийняти від кривд­ників матеріальне відшкодування, на що ті й згодилися. Дану справу розглядали борзенський сотник та війт. Винести ви­рок вони не можуть і передають справу в Батурин генеральному судді.
Генеральний суддя М. Вуяхевич розг­лядає цю справу і дає відповідь. По зло­чину, що стався, людина несе відпові­дальність - один рік і шість неділь відсид­іти у в'язниці. А потім ще цілий рік у свята молитися в церкві, не дивлячись на те, що злочин міг бути вчинений навмисно чи випадково. Цим він пояснює міру пока­рання в даній справі та дає можливість, якщо сторони між собою вже залагодили справу прийняти потерпілій стороні мате­ріальну компенсацію. Але сплату Грициха Плющенкова повинна віддати при свідках : " за свій виступок или вину рівную з наго­родою укривжоному нехай на суду от-
даєт".
Перечитуючи дану справу, якій мину­ло 320 років, ми можемо мати уявлення про судочинство Лівобережної України, та долі людей, які своїм життєвим шляхом переплелись з даною установою.

Джерело: Наталія Дробязко "Слово гетьманської столиці"

Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (07-Липня-2009)
Переглядів: 810 | Теги: гетьманська столиця, Батурин | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar