Вівторок, 03-Грудня-2024, 21.04.21
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

Донос Кочубея
Політична ситуація в Гетьманщині на початку XVIII ст. була досить складною. Гетьман як глава держави стояв над ко­заччиною, козацька старшина перетво­рюється на зверхній стан України. Змаган­ня й боротьба між ними назріває ще за Б.Хмельницького, відкритої форми набу­ває за І.Виговського, загострюється при Д. Многогрішному та І. Самойловичу, а сво­го апогею досягає за І. Мазепи. Не було єдності і серед самої козацької старшини - провідної верстви гетьманщини, незва­жаючи на спільність соціально - економі­чних, станово - політичних, національно-державних інтересів, ними керували амбіції, егоїзм, заздрість, дріб'язкові інтриги і чвари. А це в свою чергу створю­вало атмосферу недовір'я та невпевне­ності, в якій було дуже важко працювати гетьману та втілювати в життя свої плани.
В одному з листів гетьман писав Ста­ніславу Ліщинському: " У нас на Україні і начальні, і підна­чальні, і духовні, і мирські особи, подібно до різних коліс не перебувають у єдино-мислії і згоді: ті схиляються до протекції московської, другі - до турецької, третім смакує побратимство з татарами - з врод­женої антипатії до поляків..."
Одним із яскравих прикладів даної ситуації була справа В. Кочубея. Людина, котра знайома з І. Мазепою ще з часів І.Брюховецького, при гетьмані І.Самойло-вичі вони зближаються і вже разом беруть активну участь у підготовці Коломацько-го перевороту, в результаті якого І.Мазе-па стає гетьманом, а Василь Кочубей -генеральним писарем. Відомо, що В.Л.Ко­чубей сам мав намір отримати гетьмансь­ку булаву і протягом всього наступного часу виношував цю ідею. Як стверджує історик О.Оглоблин у 1942 році в одній Київській приватній колекції йому трапив­ся старовинний портрет Василя Леонтій-овича з написом " Гетьман Василь Кочу­бей ". Він брав участь у змовах та інтригах проти діючого керманича, а саме - вхо­див до так званої "Полтавської опозиції" з 1691 року очолюваної Ф.Жученком, тес­тем В.Кочубея, про що і написав у своєму доносі 1708 року: "Обиды претерпеваю от самого гетьмана Мазепы, от лета 1691 даже и до днесь". Але кожного разу І.Ма-зепа пробачав генеральному писарю й мирився з ним, тому що той був поваж­ною і впливовою особою. Він мав широке коло родичів, свояків і приятелів, які зай­мали керівні посади на Україні. До того ж їх об'єднували дружні і родинні зв'язки. 1700 року Василь Леонтійович отримує новий уряд - першого Генерального судді. Відомо про закоханість гетьмана в най­меншу Кочубеєву доньку - Мотрю. До на­ших часів у Московському архіві зберег­лися копії текстів листів з їхньої перепис­ки, перший датується 1704 роком. До на­шого часу їх дійшло дванадцять. Вони теж були використані у доносі, а також 6 і 8 пункти цього доносу говорять про сва­тання Мотрі за Семена Чуйкевича і відмовляння І. Мазепи їх вінчати, щоб за­чекати кращих часів, а саме: "влади лядської".
Ця історія поглибила прірву між роди­ною генерального судді та гетьманом. Та­кож стара жадоба гетьманства і політичні розходження, про які знав І. Мазепа ще раніше, а саме Кримська орієнтація В.Ко­чубея ще більш загострили протистояння між ними . Восени 1707 року він разом із своїм родичем Іваном Іскрою доносять в Москву про переговори гетьмана з Польщею, їх намовляння викладені в 33 пунктах і передані Петру I через монаха Никанора. Цар не повірив доносу, бо не­дарма говорив, що "не вірив би й янголові, коли той доніс про надужиття гетьмана". Але В.Кочубей і І.Іскра, будучи впевнени­ми в своїй правоті поїхали до Вітебська, де на той час перебувала Похідна канце­лярія царя. По приїзді їх піддали тяжким тортурам і вони зреклись своїх звинува­чень проти гетьмана. В результаті змов­ників скарали на смерть 14 липня 1708 року в козацькому таборі під Борщагів-кою (поблизу Білої Церкви на Вінничині) 16 липня Мазепа доповів царю про вико­нання вироку. Члени сімей страчених заз­нали репресій, майно конфіскували. Але після злуки гетьмана з шведським коро­лем Карлом XII - реабілітовані.

Джерело: Наталія Халимон "Слово гетьманської столиці"

Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (07-Липня-2009)
Переглядів: 1083 | Теги: історія, Батурин | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar