Субота, 23-Листопада-2024, 21.19.26
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Козелець

Bookmark and Share

Стародавнє місто Козелець
Козелець - стародавнє мальовниче мiстечко, що розмiстилось по обох берегах рiчки Остер, на пiвдорозi мiж Києвом та Чернiговом. Як i бiльшiсть невеличких мiст, вiн не пам’ятає точної дати свого народження. Поселення Козелець було засноване слов’янами, а мiсце стоянки первiсних людей та мiсце поселення перiоду Київської Русi зафiксовано документально.
На території сучасного Козелецького району поселення доби неоліту існувало в межах та поблизу м. Остер і сіл: Виповзів, Данівка, Жуківщина, Карпилівка, Короп’є, Кривицьке, Любечанинів, Моровськ, Набільське, Пархимів, Підлісне і Сорокошичі. Чого, на жаль, не можна впевнено сказати про дату заснування містечка. Деякі історики посилаються на «Повість временних літ», де згадується, що в 1098 році Володимир Мономах засновував міста на берегах річок Удай, Остер та інших, і вважають, що саме в цей час разом із Прилуками та Остром було засновано й Козелець(?)
Подальші згадки про Козелець з’являються в 1239–1240 роках. У цей час місто було майже повністю зруйновано татарами. Відтоді, більше як 100 років, про нього немає ніяких відомостей аж до 1362 року. До цього часу місто вже було відбудовано. В історичних документах знову з’являються згадки про Козелець та козелецьке поле, заквітчане жовтенькими польовими квітами «козельцями». Саме з ними деякі легенди пов’язують виникнення назви міста.
 

1. Залишки древніх поселень періоду Київської Русі (VІІІ – ХІ ст.).
2. Місце стоянки первісних людей.
3. Ймовірне розташування Преображенської церкви.
4. Свято-Миколаївська церква.
5. Вознесенська церква.
6. Ймовірне розташування жіночого монастиря.
7. Собор.
8. Зимова церква.
9. Магістрат.
10. Костел.

У стародавні часи місто Козелець, як і багато інших міст, – своєрідна фортеця, обнесена навколо земляним валом і обкопана ровом. Залишки земляного валу на лівому березі річки Карашні збереглися до наших днів. У східній частині міста знаходився рів у чотири метри завширшки, мав глибину три метри і завжди був заповнений водою, що робило місто важкодоступним. Проте найбільш жорстокі бої точилися в укріпленому містечку Остер, що фортецею стояло на шляху між Києвом та Черніговом, обороняючи підходи до Переяслава та Києва.
Тікаючи від частих набігів татар, остряни осідали в навколишніх лісах, утворюючи свої поселення. Родина Козлових оселилась і назавжди прижилась на околиці лісу поблизу річки Остер, утворивши поселення, що згодом отримало назву Козелець. Перші хати були збудовані поблизу Вознесенської церкви, де й нині живуть нащадки Козлових. Це друга легенда про назву міста.
 

Категорія: Козелець | Додав: chernigovec (11-Грудня-2009)
Переглядів: 4957 | Теги: Свято-Миколаївська церква, Костел, собори, історія Козельця, Вознесенська церква, Магістрат, Зимова церква | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar