Субота, 23-Листопада-2024, 23.33.58
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Розділи новин
Історичні [60]
Краєзнавчі [87]
Свята та обряди календарного циклу [2]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Статті » Краєзнавчі

Bookmark and Share

Чернігівські скарби
Вченим відомо 12 скарбів, знайдених на території давнього Чернігова.
1. У 1848 р. виявлено скарб біля Єлецького Успенського монастиря під час розчистки рову на монастирському городі. Він складався з двох золо­тих дротяних браслетів; 2 золотих перснів з коштовним камінням, прикра­шених зерню; 5 срібних великих напівсферичних підвісок з вушками, орнаментованих зерню і сканню; 57 срібних позолочених поясних бляшок. Скарб поступив до оружейної палати в Москві; 1864 р. переданий до Мос­ковського історичного музею.
2. Виявлено у середині XIX ст. неподалік від попереднього, поблизу Чорної Могили. В окованій залізом скриньці були золоті прикраси: "по­яси, сережки, браслети, каблучки, персні, очілля та ін. Скарб потрапив до Ермітажу, але наприкінці XIX — на початку XX ст. зник безслідно.
3. У 1850 р. знайдено на Дитинці під час земляних робіт по закладенню фундаменту під жіночий пансіон. Він включав срібний перстень, 2 срібних браслети, срібний медальйон з гравірованими зображеннями хреста та 2 зо­лотих колти. Один з них (5 х 3,1 см) мав двадцятипроменеву кайму і 2 встав­лених щитки з перегородчастою емаллю, навколо яких у давнину була пер-линова обнизь, що тепер втрачена. Скарб потрапив до Мюнцкабінету Київського університету, звідки після революції 1917 р. був переданий до історичного музею УРСР. Втрачений під час Великої Вітчизняної війни.
4.Після обвалу берега Стрижня 15.04.1878 р. знайшла В. Величківська. Складався з 9 срібних гривен-злитків вагою близько 200 г кожна. Місце­знаходження невідоме.
5. Знайдена незабаром у тому ж місці "скринька з кількома золотими та срібними браслетами, сережками та прикрасами", доля яких невідома.
6. У 1883 р. при ритті могили на погості Борисоглібського монастиря відкрито скарб золотих прикрас (2 золотих колти, 11 золотих скроневих кілець, довгі поясні ланцюги, уламки срібного дроту, 3 перлинні шиферні прясельця). Зберігається в Ермітажі.
7. Знайдено 1887 р. в районі Олександрівської площі (неподалік від міської лікарні). Він включав 2 золотих колти, 50 золотих колодочок, шма­ток срібного товстого плетеного ланцюга, створку срібного одноярусного браслета-наруччя з трьох арочок; 6 шиферних пряселець. Потрапив до Археологічної комісії, звідки був переданий в Ермітаж.
8. 10.10.1923 р. відкритий археологом М. Макаренком під час розкопок біля Спаського собору. До скарбу входили срібна гривна київського типу (вагою 159,96 г); 2 срібні колти, 2 срібні позолочені браслети. Скарб був відправлений до АН УРСР, подальша доля його невідома. Тепер у фондах Чернігівського історичного музею зберігається лише створка одного з колтів.
9. У 1957 р. знайдений під час розкопок архітектора М. Холостенка біля південного фасаду Борисоглібського собору. Він складався з 17 золотих і 2 срібних прикрас (виті браслети, колти, скроневі кільця, обручки, перстень-печатка зі сценою "вознесіння Олександра Македонського").
10. У 1957 р. при будівельних роботах у районі вулиць Комсомольської і Щорса було знайдено велику позолочену чашу візантійської роботи.
11. 1958 р. знайдено скарб, що включав золоту підвіску та шийний лан­цюг. Речі з двох останніх скарбів експонуються в музеї історичних коштов­ностей України.
12. 3.10.1985 р. знайдено під час розкопок археологом В. Коваленком у північно-західній частині Дитинця, під розвалом північної стіни брами князівського двору. Він включав 3 срібні позолочені чаші, шийні гривни, колти, браслети, скроневі кільця, персні і 2 злитки — срібний і золотий. Зберігається в Чернігівському історичному музеї.
 

Категорія: Краєзнавчі | Додав: chernigovec (06-Грудня-2009)
Переглядів: 1158 | Теги: археологічні знахідки, Чернігів, Чернігівські скарби | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar