Успіх господаря, який має намір приймати і обслуговувати гостей, залежить від впорядкування садиби та її гарного оформлення.
Суттєві зміни в облаштуванні садиби потребують значних капіталовкладень і витрат часу. Тому пріоритетом має стати приведення у порядок того, що є. У межах своїх можливостей бажано було б здійснити роботи, спрямовані на забезпечення привабливого художньо-естетичного виду будівель, благоустрій та інженерне облаштування садиби і житлового будинку, оформлення інтер'єру жилих приміщень.
Огорожі. Велику роль в оформленні садиби мають огорожі, паркани, хвіртки, лавки, тіньові навіси та інше. Огорожі створюють приємне загальне враження про дім, якщо вони оформлені просто і гарно. І навпаки, недбало зроблена або недоглянута огорожа зіпсує вигляд садиби. Хвіртка і ворота є сполучною ланкою між подвір'ям і вулицею, тому їх художньому оформленню бажано приділити відповідну увагу. При оформленні огорож слід враховувати колір будинку. Якщо він має яскраве забарвлення, огорожу краще фарбувати у світлі кольори. Якщо ж будинок світлого кольору, огорожа має бути з яскравим орнаментом. Щодо матеріалу огорожі, то він може бути будь-яким: метал, камінь, дерево, глина, цегла і навіть кущі (живопліт).
Подвір'я. У межах території садиби виділяють дві зони - рекреаційну і господарську. Рекреаційна — територія, де формуються місця для відпочинку, занять спортом, ігрові майданчики для дітей тощо. Господарська — для розміщення приміщень для худоби і птиці, місця для їх вигулу, збереження кормів, городу. Як рекреаційна, так і господарська зони мають бути охайними і незахаращеними, бажано з окремими під'їздами та відділеними одна від одної.
Ландшафт садиби. При плануванні ландшафту садиби необхідно враховувати, перш за все, особливості і природні багатства місцевості — наявність водойм (мінеральних джерел, водоспадів), лісу, природних луків або зелених галявин, рельєф (гори, печери, гроти). Гостям можна запропонувати відвідати ці місця. У такому випадку слід продумати:
зручний підхід до них;
облаштування майданчиків для відпочинку з метою запобігання ушкодження природи;
забезпечення регулярного догляду за цими місцями.
Природні об'єкти значно «розширять» територію садиби та вигідно доповнять запропоновані господарями послуги.
Під'їзд до садиби. Театр починається з гардеробу, а зустріч Ваших гостей - саме з перших позитивних емоцій. Тому дуже важливо облаштувати зручний підхід чи під'їзд до садиби, місце для паркування автомобілів.
Зелені насадження. Наступні позитивні емоції забезпечить відвідувачам краса парадної частини садиби. Це може бути партер з квітів та декоративних рослин або навіть маленький палісадничок з декоративно-листяних рослин з великим екзотичним листям. Можна застосувати звичайні садові газони, які, як правило, створюють з травосумішей різних видів злакових і бобових рослин.
Господарський двір. Місце утримання домашніх тварин має бути охайним, чистим, зручним для підходу та годування тварин відпочиваючими (з дозволу господарів). Особливо це подобається дітям, для яких допомога в догляді за тваринами може бути цікавим, незвичним заняттям. Однак господарський двір має бути відокремленим від місць відпочинку гостей.
Місця для відпочинку на подвір'ї. Бажано на подвір'ї мати зелену галявину для ігор та відпочинку на траві. Якщо дозволяє площа ділянки, можна облаштувати спортивний майданчик з простими тренажерами для дорослих та спорудами для фізичного розвитку дітей різного віку.
Місце для вогнища (мангал для шашликів, споруда для приготування юшки на вогні) може стати улюбленим місцем відпочинку і спілкування у вечірній час.
Якщо є щонайменша можливість створення водоймища, басейну чи водяних споруд (фонтанів, фонтанчиків, струмків, аквакамер з підсвіткою та бульбашками кисню тощо), варто їх зробити. «Жива» вода покращує мікроклімат, особливо у спекотних умовах, за нею цікаво спостерігати всім, до того ж вона вигідно доповнить ландшафт. Місце для тихого відпочинку може бути невеличким: просто майданчик з лавою чи альтанка, але в зручному і привабливому озелененому місці. «Хітом» може стати декоративний сад-город. Якщо відкинути звичні рамки його влаштування, поєднати овочі з квітами, духмяними і декоративними рослинами, то це буде найгарніша прикраса садиби. Урожай збільшиться, а при правильному поєднанні рослин, вони майже не хворітимуть, і шкідники їх обминатимуть.
Літня душова. Лазня. Для зручності гостей в межах садиби можна спорудити літні душові, вода в яких буде нагріватись за рахунок сонячної енергії. Влаштування такої душової просте і доступне кожному господарю. Особливо привабливим об'єктом для гостей є лазня.
Будинок. Для створення комфортності проживання в будинку можливим є функціональний розподіл його приміщень: для сну, відпочинку і розваг, приготування та прийняття їжі, особистої гігієни і т.д. Також оформлення їх інтер'єрів. Колір стін та підлоги, колір і фактура тканини, освітлення та озеленення приміщень по-різному впливають на самопочуття людини — бадьорять її або пригнічують. Красивий інтер'єр викликає у людей почуття естетичної насолоди.
Рекомендуємо в оформленні сучасної садиби використовувати колорит українського народного житла та прогресивні архітектурно-художні традиції. Уміле використання кольору, різьблення по дереву, орнаментації, предметів прикладного мистецтва —ткацтва та кераміки — дає можливість створити мальовничий і різнобарвний інтер'єр.
В оздобленні кімнат житлового будинку доцільно використовувати предмети народної творчості: вишиті подушки, рушники, домоткані килими, ліжники, вироби з металу або шкіри. Вони добре поєднуються з формами та кольорами сучасних меблів. У створенні комфортних умов проживання в кімнаті велике значення має правильна організація штучного освітлення, яке ще й підсилює художнє враження від інтер'єру житла.
При використанні в інтер'єрі квітів досягається не лише покращення художньо-естетичної якості внутрішнього простору, а й поліпшується мікроклімат приміщень, настрій гостей.
Вітальня. У будинку виділяється загальна кімната — найбільше приміщення. Вона повинна займати центральне місце. Ця кімната буде використовуватись як вітальня, де гості можуть проводити своє дозвілля, а, при необхідності, приймати своїх гостей. У несприятливу погоду комфортність, тепло та романтичність створюється домашнім каміном або піччю. Якщо у будинку немає приміщення для прийому їжі, ця кімната може використовуватись як їдальня.
Їдальня, кухня. Господиня має обміркувати, чи буде вона готувати для гостей, чи гості будуть користуватись окремою кухнею. Надання гастрономічних послуг дає додатковий дохід, але з різних причин господиня може бути не зацікавлена у приготуванні їжі. Тоді рекомендується облаштувати помешкання з міні-кухнею для приготування та прийому їжі.
Оснащення кухні:
• газова або електрична плита з духовкою;
• холодильник з морозильною камерою;
• умивальник;
• кухонні шафки зі столовими інструментами, повним набором тарілок, каструль, склянок, чашок, приладдям для приготування їжі (терки, м'ясорубка, консервний ключ, комплект ножів);
• електрочайник;
• місце для зберігання продуктів;
• смітник для харчових відходів;
• засоби для чищення, миття, комплект ганчірок.
Додатково:
• мікрохвильова піч;
• фільтр для очищення води з інструкцією до використання.
Спальня. Основні вимоги до кімнат, які передбачені для спалень, - це створення зручності, тиші і гігієнічних умов проживання. Спальня на дві особи -10-12 квадратних метрів, спальня на одну особу - не менше 8 квадратних метрів. Обладнання спалень повинно бути простим, а набір меблів -мінімальним. Попитом користуються кімнати з меблями ручної роботи. У спальні можуть бути меблі пересувні, вбудовані, або такі, що трансформуються. Основні меблі: ліжко або диван-ліжко; легкі матраци, укладені на дерев'яну або металеву раму; письмовий стіл; гардероб або вбудована шафа; стільці та дзеркало; туалетний столик.
Санітарний вузол. Звичайно, найкращий варіант, коли у кожній кімнаті є свій санітарний вузол. Якщо ж він один на декілька кімнат, то мова йде про меншу ціну за послуги, ніж у першому випадку. Санітарний вузол краще розміщувати поряд із спальнями або біля кухні. З точки зору дотримання правил гігієни, а також економії води, рекомендується встановлювати душові кабінки замість ванн. Над умивальником доцільно повісити дзеркало і поличку для зберігання приладів для гоління та косметичних процедур, необхідні розетка та вішаки для рушників. Біля душової кабінки повинен бути вішак для халату і рушника, килимок, мильниця, поличка для косметики. Тут же має бути і смітник для відходів. Краще, щоб усі елементи оснащення були оформлені в одному стилі, вміло скомпоновані і поєднувалися з кольором стін та підлоги. Необхідні засоби для чищення, туалетний папір та паперові рушники.
Якщо мова йде про прийом туристів тільки у літній період, то туалет може бути розміщений на вулиці. Він має бути чистим, охайним, доглянутим і знаходитися на відстані не менш ніж 14 метрів від криниці та літньої кухні.
|