1) У перші дні відбуваються пристосування організму до умов і обстановки, що супроводжується змінами функціонального стану серцево-судинної, дихальної, м'язової та нервової систем,
2) у другий період стан організму стає стійким, функції його нормалізуються, у людини з'являється відчуття комфорту. У результаті раціонально спланованого режиму дня (виконання норм санітарії та гігієни, правильний режим харчування, фізичного навантаження, відпочинку і сну) зміцнюються фізичні та духовні сили організму;
3) третій період характеризується появою перших ознак втоми. Доведено, що під час відпочинку людина активно відпочиває перші 12 днів, однак улюблені та цікаві заняття сприяють подовженню активного відпочинку, тоді як менш захоплюючі обумовлюють втому.
Усі порушення стану здоров'я, які трапляються у туристів та відпочиваючих, можна поділити на три групи"
1) загострення хронічних захворювань у зв'язку зі зміною клімату, харчового режиму, побуту, фізичного та емоційного навантаження (хвороби серцево-судинної системи, органів дихання, шлунково-кишкового тракту, нервової системи та ін );
2) захворювання, обумовлені недотриманням чи порушенням санітарно-пгієнічних правил (харчові отруєння, інфекційні, простудні захворювання, та ін);
3) травми і нещасні випадки (побутові, спортивні, транспортні).
Досвідчені туристи завчасно передбачають труднощі і приймають заходи безпеки. Вони завжди організовані, дисципліновані, неухильно дотримуються правил безпеки.
Для попередження загострення старих хвороб і появи нових від'їжджаючий на відпочинок турист повинен пройти детальний медичний огляд з урахуванням очікуваного навантаження на організм, місцевих кліматичних умов та специфіки занять під час відпочинку.
Частота захворюваності, нещасних випадків і травматизму залежить також від рівня організації відпочинку.
Тому профілактика захворюваності і нещасних випадків та своєчасне надання медичної допомоги потерпілим і хворим є важливою і відповідальною ланкою в організації сільського зеленого туризму.
Господар оселі повинен не лише створити сприятливі умови для відпочинку туристів, а й ознайомити їх з правилами техніки безпеки, як в межах своєї оселі, так і поза нею, враховуючи особливості тієї чи іншої місцевості.
У зв'язку з віддаленістю медичних закладів від місць проходження туристичних маршрутів, місць відпочинку туристів, за надання їм першої медичної допомоги несуть відповідальність керівники туристичних маршрутів та господарі садиб. При цьому збереження здоров'я або й життя потерпілих нерідко залежить від обізнаності господарів і самих відпочиваючих щодо прийомів само- та взаємодопомоги під час нещасних випадків З цією метою для власників садиб та організаторів відпочинку в селі організовують спеціальну медичну підготовку, яка включає практичне оволодіння методами оживлення, зупинки кровотечі, накладання пов’язок, виведення із непритомного стану тощо.
Кожен господар, який приймає туристів і відпочиваючих, повинен мати укомплектовану аптечку для надання першої медичної допомоги. Набір медикаментів потрібно систематично поповнювати Укомплектовуючи аптечку ліками, необхідно подбати про їх правильне зберігання. Таблетки і драже слід тримати у водонепрониклій (целофановій, скляній) упаковці, рідкі ліки—герметичне закритими.
Термін придатності ліків, який зазначається на кожній упаковці (пакеті, коробочці, флаконі, ампулі тощо), слід періодично перевіряти, оскільки після закінчення цього терміну вони стають неефективними, а то й шкідливими. У разі неправильного зберігання ліків під впливом вологи, світла та повітря їх властивості передчасно змінюються Аптечки повинні зберігатися під замком, у сухому прохолодному місці.
|