Протяжність маршруту - 50 км.
Маршрут розпочинається з огляду пам'яток міста Чернігова. Туристам відразу запропонують оглянути спочатку Вал - найдавнішу частину міста. Розповідаючи давню історію Чернігова, показують Спаський собор (1034 р.), Борисо-Глібський собор (1123 р.), Чернігівський колегіум (1700 р.), Будинок архієпископа, Будинок губернатора, Будинок Лизогуба, Чернігівські гармати, Єкатеринську церкву та ін. Наступним шляхом екскурсії є поїздка до Седнева. На під'їзді до селища можна звернути увагу на групу курганів часів Київської Русі. Седнів (літописний Сновськ) - вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1068 роком і був однією з найукріпленіших фортець. В ньому і нині багато архітектурних пам'яток. Це Воскресенська церква, Георгіївська церква, Успенська церква, садиба Лизогубів, кам'яниця Лизогубів, альтанка Л. І. Глібова. Тут знаходиться Шевченкова липа, під якою любив відпочивати поет.
Воскресенська церква ( її ще називали Благовіщенська) - побудована у 1690 р. Я. Лизогубом як родинна церква - усипальниця. Перебудована у 1796 - 1814 роках. У вигляді мурованого дев'ятикамерного, одноповерхового храму відчувався вплив народної дерев'яної архітектури. Збудовані гранчасті притвори, між якими збудовані гранчасті приміщення, двох'ярусний восьмерик, увінчаний грушоподібною банею. Це найдавніша пам'ятка мурованого українського бароко.
Георгіївська церква (зведена між 1715 та 1747 роками) - дерев'яна. Перебудована у 1852 році. Тридільна, з восьмигранною центральною дільницею, одноверха з двома заломами. Обабіч гранчастого вівтаря - маленькі зрубики, біля чотирикутного бабинця - сходові клітки. Зараз Успенська церква - збудована 1860 року; мурована, невелика, хре га. З півночі і півдня до неї прилягають притвори з окремими входами, із заходу -сполучається із двох'ярусною наметовою дзвіницею. Сама квадратна у плані, вкрита чотирисхильним наметом з глухим ліхтариком.
Кам'яниця Лизогубів ( 1690 р.) - одноповерхова, за планом - розділена на дві половини: обабіч сімей - по дві кімнати. Приміщення розташовані на осі північ - південь. Цокольний поверх повторює цей план, над ґанком -схованка з двома нішами. Була вкрита ґонтом. У другій чверті 19 століття на чільному фасаді замість ґанку зведено двох'ярусну вежу з зубцями й контрфорсами.
Альтанка Л. І. Глібова - споруджена у першій половині 19 століття . стилі класицизму. Восьмиколонна ротонда, знаходиться на схилі високого пагорбу над р. Снов у парку садиби Лизогубів. Тут у 1859 р. відпочивав відомий байкар Л. Глібов. І саме тут він написав вірш „Журба".
Шевченкова липа ( вік - понад 600 років). Проте під час буревію навесні 2007 року дерево зламалося і впало, і залишився тільки невеликий молодий відросток. По закінченні екскурсії можна відвідати приватну Садибу „Гостинний двір„
|