Для любителів екологічного туризму ми пропонуємо екологічну стежку по с. Криски.
1 зупинка – історична. Короткий нарис про с. Криски Коропського району.
2 зупинка – річка Головесна, притока р. Десни. Старожили розповідають, що колись річка була широкою і повноводною, по ній плавали човнами, а до Рихлівського монастиря по ній доставляли продукти на баржах. Сьогодні річка набагато менша: як у довжину, так і у ширину. Річка бере початок приблизно за 5 км від с. Рихли під самими Крисками у болотистій місцевості. Численні джерела зливаються у струмки, які і створюють Головесну. По ряду показників річка не відповідає вимогам об’єктів рибогосподарського призначення. Шкідливий вплив на Головесну має розташований на її берегах Крисківський спиртзавод. Щоб допомогти річці, ми можемо розчищати джерела, прибирати сміття та повалені дерева.
3 зупинка – ставок. На території села є декілька ставків. Ставок Городок - розташований по праву сторону р. Головесна на пн.сх. від центру села. Назва його сягає у глибину століть. Ще за часів юхнівської культури на берегах ставу було поселення людей, яке називалося Городище або Городок. Згодом поселення перемістилося в долину річки, а назва так і закріпилася за ставком. Середня глибина - 3 м, максимальна - 6 м, біля берегів - мілководдя (до 1 м). Став має округлу форму. Розташований між 3 пагорбами, а з 4 сторони насипано дамбу, яка затримує воду. Східні береги більш обривисті, західні - більш пологі. Мілина чітко виражена, мулиста. Дно плоске, створене з товщі осадів, торфянисте. Рослини повітряно-водяні, плаваючі, підводні. Колір води - від зеленого до світло-жовтого.
А чи замислювались ми над тим, як живе ставок, який його екологічний стан? Прикро те, що на берегах ставків складаються гори сміття. Нечистоти змиваються у ставок. Це призводить до загибелі риби. Тільки від нас залежить доля ставків, чи будуть вони з чистою прозорою водою, чи перетворяться на стічну канаву. Потрібно оберігати чисті води ставків, щоб нащадки дякували нам за збережену красу.
4 зупинка – мішаний ліс. Посаджений у довоєнні та післявоєнні роки. У першому верхньому ярусі ростуть дуби, сосни, берези, ялини, осики, клени. У другому ярусі - дички яблунь і груш, глід, черемха, бузина, ліщина. У третьому ярусі ростуть кущі шипшини, смородини, малини. Четвертий ярус - кропива, пирій, лопухи, череда. П'ятий ярус - ягідники суниць та гриби. А найнижче біля землі розстилається зелений мох - зозулин льон. На деревах з північної сторони ростуть лишайники. Ліс порізаний ярами. Є співочі птахи, дятлові кузні та дикі звірі. Та поряд з цим прекрасним – смітники та звалища.
Якщо кожен з нас посадить дерево, змайструє шпаківню, годівничку, збереже мурашник, розчистить джерельце чи просто зупинить того, хто руйнує пташине гніздо – тоді нас сміливо можна називати друзями природи.
5 зупинка – болото. Болото в долині р. Головесни виникло внаслідок заболочування суходолу і є низинним; живиться підземними водами. Серед рослин переважають осока, очерет, хвощі, плауни, з дерев - вільха та верба. Раніше в долині р. Головесни місцеве населення займалося добуванням торфу. Про це свідчить велика кількість копанок. У даний час торф з місцевих боліт не використовується. Внаслідок підвищення рівня підземних вод відбувається постійне заболочення місцевості.
Болото є фільтром, який очищає воду річок і ставків. Осушення боліт призводить до обміління річок, уповільнення росту дерев, загибелі птахів і звірів, зниження рівня води в криницях. Тому болота потрібно охороняти і зберігати їх рослинний і тваринний світ.
Приємного Вам відпочинку!!!
|