Протяжність маршруту 60 км. Маршрут має історико-пізнавальне значення. Починається маршрут в селі Мезин, прадавнє населення якого є однією з найвизначніших пам'яток світового значення. Воно знаходиться на схилі балки, що виходить в долину Десни. На території села у 1908 році було виявлене поселення кроманьйонців доби пізнього палеоліту. Тут знайдено чимало оригінальних високохудожніх виробів з бивня мамонта: скульптури, ідоли, стилізовані жіночі статуетки, фігурки тварин, браслети.
Безпосередньо біля Мезина з півдня по руслу річки розташований ланцюжок поселень, де масово зосереджені археологічні пам'ятки -дослов'янських культур в с. Свердловка, Київської Русі - городища та кургани в с. Радичів, юхнівської культури - городища в с. Розльоти.
В селі Вишеньки туристи можуть відвідати Палац П.О. Рум'янцева-Задунайського, збудований з нагоди приїзду Катерини II в 1787 році під наглядом архітектора Ф.Г. Котляревського, учня М.К. Мосцепанова, в популярному на той час романтичному стилі. Урочистий і помпезний фонд відповідає становищу і вдачі генерал - губернатора Малоросії.
Палац - яскравий зразок садибної архітектури XVIII ст. Він відзначається своєрідною і виразною архітектурою, гармонічним взаємозв'язком будівлі та ландшафту.
Успенська церква - визначна пам'ятка храмової архітектури др. пол. ХІХ ст. Споруджена в 1782-1787 pp. в селі Вишеньки на кошти фельдмаршала П.О. Рум'янцева-Задунайського у формах класицизму. Один з найвиразніших храмів, вражаючий простотою плану, вишуканими пропорціями об'ємів, елегантністю фасадів, струнким витонченим силуетом будівлі. Разом з Успенською церквою палац становить основу палацово-паркового комплексу.
Кінцевою точкою маршруту є ландшафтний заказник загальнодержавного значення „Рихлівська дача" у с. Рихли. Територія заказника характеризується наявністю лускоподібних пагорбів, що перерізані балками.
Високопродуктивний змішаний ліс в середньому віком понад 50 років. Багато вікових дерев - ясени, клени, липи, граби, ялини, що розташовані на схилах балок та ярів. Значна кількість вікових дубів (деякі досягають віку понад 200 - 300 років).
Зростає два унікальних дуба - довгожителя, вік яких понад 300 років. Діаметр стовбурів - 1,8 м, висота - 24 м, один з дубів має величезне дупло, що робить його унікальним. Біля дубів облаштовані місця відпочинку, недалеко посеред яра розташоване мальовниче озеро. У Рихлівському лісі знаходяться залишки колишнього чоловічого монастиря. Культові споруди монастиря не збереглися, але є залишки допоміжних споруд та келій. Частково монастир силами ченців відбудовується. Біля рути монастиря збереглася старовинна ялинова та каштанова алея. Вік дерев понад 100 років. Збереглись дві монастирські печери XVII ст. Урочище має винятково важливе ґрунтозахисне, протияружне, водоохоронне та водорегулююче значення.
|