Як вибрати туристичне спорядження для походу початківцю
Купуючи туристичне спорядження, початківцю варто добре проконсультуватися з досвідченими фахівцями. А також піти у магазин із людиною, яка побувала вже не в одному туристичному поході і добре орієнтується в спорядженні.
Адже при виборі турспорядження варто враховувати багато моментів та секретів. Тернополянин Олександр (26 р.) звернувся в "20 хвилин" з проханням висвітлити тему вибору того ж туристичного наплічника, намета, спального мішка тощо.
— Доходи нашої сім’ї цього року значно впали, у порівнянні з минулими роками. І якщо раніше при виборі місця відпустки ми керувалися порадами турфірми і купували путівку, то зараз вирішили трохи економити, — розповідає чоловік. — Спробуємо відпочивати “дико” — з наметом, спальниками. Це, звичайно, не проживання в санаторії, проте гроші зекономимо. До того ж активний відпочинок можна планувати та скориговувати відповідно до обставин чи просто до того — є бажання зупинятися на нічліг у тому чи іншому місці, чи немає.
Визначити ціль мандрівки
Пан Олександр розповів, що вже “робив розвідку” по місцевих спортивних магазинах, проте наразі не зміг визначитися з тим, що потрібно купити саме йому та дружині для мандрівки, бо асортимент великий.
Власне, після багаторазових зрізань зарплат і скорочень із роботи відпочинком “дешево та сердито”, як І наш читач пан Олександр, цікавляться багато тернополян. Мовляв, придбавши раз для активних мандрівок певне спорядження, можна зекономити чимало грошей. Проте фахівці з активного туризму нагадують, що для початку слід придбати якісне та потрібне саме вам спорядження. Причому, скупий платить двічі, наголошують туристи.
Так, кожен похід має мати свою мету та ціль. Залежності від мети треба розробити стратегію і тактику заходу. Також потрібно визначити кількість днів походу та кількість учасників, що в свою чергу впливає на кількість необхідних продуктів і загального спорядження, розповідає інструктор альпінізму гірського клубу “Тернопіль” Юрій Павкін (46 р.).
— До загального спорядження відносимо намети, казанки, газові пальники, аптечку, ємності для води, — продовжує він.
Загалом при виборі спорядження потрібно визначити його потреби та вимоги до нього. Зокрема, важливо, яким видом туризму буде займатися людина, чого хоче досягнути. Також слід реально оцінювати нагальність у дорогому, але не надто потрібному спорядженні, додає заступник голови турклубу “Кристал” Роман Задорожний (23 р.).
— Рекомендую перший раз приходити у магазин з людиною, яка має хоча б елементарне розуміння в якості і призначенні спорядження, — каже він. — За можливості відвідайте не один магазин, а декілька, щоб зорієнтуватися в асортименті, освоїтися серед різновидів спорядження і порівняти ціни.
Надійний “дах”
На весь період перебування в подорожі намет – це наче будинок. А отже, його вибір — справа серйозна і відповідальна, наголошують туристи. Саме тому ще до походу в магазин за новим похідним “дахом” варто розібратися, які бувають намети і для чого призначені ті або інші їх особливості.
Зокрема, якщо мандрівка проляже до найближчого лісу чи річки, то намет можна купувати легкий двошаровий. Вага така намету – 1,5-2, максимум 3 кг. Проте від дощу він не дуже-то і захистить. Якщо ж людина планує мандрувати не день-два, а тиждень, то й до вибору намету слід поставитися дуже відповідально. Похід в гори диктує свої вимоги: перш за все, це висока стійкість до вітру і випадінь, а значить, дуже міцний каркас і надійна непромокальна тканина. Для штурмових наметів (тих, які беруть із собою вгору у разі багатоденних сходжень) так само важливий мінімальний розмір, легкість і швидкість збірки. Вага туристичних наметів — у межах 4 кг, а міцність досягається використанням сучасних, високотехнологічних матеріалів.
— Сучасний намет складається з двох частин: внутрішньої – з легкої дихаючої тканини, а також зовнішньої (тент) – не пропускає вологу і воду. Для більшого комфорту перевагу віддають наметам із двома виходами, — розповідає Юрій Павкін.
У разі перепаду температури або підвищеної вологості (а іноді із-за поганої вентиляції) на внутрішній частині зовнішнього тенту випадає конденсат (“роса”). Він починає капати на внутрішній намет. Хороший внутрішній намет при тому, що добре випускає пару і майже не конденсує вологу, ще і має захищати від потоків конденсату із зовнішнього тенту. Дуже корисна деталь у наметі – тамбур, де можна поставити брудні черевики, наплічники, посуд тощо. Якщо намет важко ставиться в магазині, на природі, у вітер і дощ, — це взагалі буде цирковий номер, повідомляє turist.gdpu.sumy.ua. Хороший намет ви відчуєте за дрібницями. Тобто, як застібається замок-блискавка, як прошиті шви, кишені.
— Якщо не хочете зіпсувати свою мандрівку або цілу відпустку, не купуйте намети на секонд-хенді! — наголошує Юрій Павкін.
Наплічник – зі спинкою
Оптимальний варіант наплічника для дорослого чоловіка — маркований від 79 літрів і більше. Жіночий варіант — приблизно 50 літрів. Проте кожен завжди може вибрати під свої потреб і вподобання. Проте одні виробники враховують об’єм кишень і клапана в наплічнику, інші ж — ні. Тому варто розпитати добре в магазині про саме ваш зразок.
Коли вибираєте наплічник, важливо, щоб він був одним цілим із вашою спиною. Таким чином буде простіше нести вантаж. На сьогоднішній день одним із найбільш поширених типів наплічників для туризму є каркасні. Більшість сучасних моделей мають каркас із алюмінієвих “латів”, що додає спинці рюкзака вертикальну жорсткість. Важливий також широкий пояс, який може зняти до 25% ваги наплічника. Зручно, коли збоку наплічника є пояси, до яких можна кріпити більшість габаритних речей, зокрема, наметів, килимків тощо. Питання додаткових кишень завжди під сумнівом. Оскільки вони можуть як допомагати, так і заважати при русі, в транспорті тощо.
Клапани бувають пришиті до наплічника і такі, що знімаються, — на стяжках. Останні завжди можна відкріпити при недостатньому заповненні рюкзака або підняти-розширити — при надмірному, кажуть туристи. У клапани переважно вшивають внутрішні кишені, іноді з двома входами (зсередини й ззовні). Рекомендуємо брати вироби з кріпленнями для “кішок” зверху клапана (там також зручно носити мокрий дощовик або пляшку з водою)
Фурнітура — пряжки, блискавки і всі інші гачки-застібки на вашому рюкзаку. Вони повинні бути міцними і зручними.
У більшості виробів є нижні поперечні (зрідка — вертикальні повздовжні) альтернативні входи. Туристу не доведеться витрушувати весь наплічник у пошуках потрібної речі. В деяких дорогих наплічниках у комплект входить дощовик.
Шви повинні бути акуратними, строчки рівними, кінці швів застроченими. Переконаєтеся, що всі ремені пришиті на посилення, не працюють на відрив. Подивіться, як оброблені шви усередині рюкзака — добре, якщо вони прошиті кіперною стрічкою. Попросіть продавця покласти що-небудь у рюкзак (близько 10 кг або більше) і приміряйте його. Спробуйте тут же підігнати підвісну систему по своїй фігурі. Переконаєтеся, що лямки не звалюються з плечей, рюкзак не відвисає назад, ніякі жорсткі деталі не тиснуть у спину.
Комфортний кокон
Перше, на що треба звернути увагу при виборі спального мішка, — географія ваших мандрівок, температура повітря там. Адже на туристичних спальниках або на його чохлі (якщо він не літній) зазначений температурний режим, при якому його можна використати. Існує чотири значення температур. Крайнього лівого й крайнє праве значення називають температурою екстріму. Тобто, якщо мінімально можлива температура повітря в районі подорожі відповідає одному з них, то буде або дуже гаряче, або дуже холодно, в обох випадках про настільки бажаний для мандрівника комфорт мова не йде. Усередині цього діапазону перебувають ще два температурних значення, а зона між ними – це і є зона комфорту.
— Якщо температура повітря лежить у межах цього діапазону, то, перебуваючи в спальнику, ви будете відчувати себе комфортно, — кажуть досвідчені туристи. — Саме цим діапазоном і треба керуватися, вибираючи спальний мішок.
Турспальники мають форму кокона. Наповнювачі таких мішків є натуральні (гусячий або качиний пух) і синтетичні. Перші відрізняються невеликою вагою й дуже добре тримають тепло. Синтетичні за своїми теплоізоляційними властивостями не поступаються пуховим. Вони не чутливі до вологи, швидко висихають при намоканні й зберігають здатність утримувати тепло навіть у вологому стані.
Щоб не збирати дрова
Для приготування їжі більшість туристів використовує газові пальники. Тоді не доведеться збирати дрова та розпалювати багаття. Газові пальники – портативні газові установки - можна придбати у більшості туристичних магазинах.
— Якщо плануєте готувати їжу на газовому пальнику, необхідно мати тонкостінні сталеві казанки з нержавіючої сталі. Спеціальні набори продаються в туристичних магазинах, — говорить Юрій Павкін. — Якщо ж готувати плануєте на вогнищі, то підійде будь-який 2-5-літровий казанок. Не готуйте їжу в алюмінієвих і цинкових начиннях, адже оксиди цих металів небезпечні для здоров’я.
Інколи висока ціна не є ознакою відповідної якості, наголошує Роман Задорожний.
— Навіть у Китаї виготовляють якісні речі. Наприклад, український бренд "Тера Інкогніта" шиє намети та спальники саме в цій країні, а за якістю вони конкурують з європейськими марками, — каже Роман.
Загалом, підсумовує турист, в магазині, як і поході, — необхідно вибрати потрібну кількість речей, які в той же час не будуть зайвими. Так ви зможете уникнути зайвих витрат і отримаєте якісне довговічне спорядження.