— Діду, а це правда, що в Любечі будуть строїти замок? — допитується 9-річний Максим Коваленко у діда Віталія Андрійовича, з яким приїхав з Чернігова на фестиваль «Київська Русь» до селища Любеч Ріпкинського району.
— Ти ж сам на мітингу чув, — каже дід.
— А за скільки його побудують? Років за три, да?
— Як вийде. Важко сказати.
На Чернігівщині існує традиція реставрувати пам'ятки й будувати під старовину не окремими будівлями, а цілими містечками. Президент України Леонід Кучма відновлював Новгород-Сіверський, його наступник Віктор Ющенко — Батурин. Нині є намір відбудувати Любеч.
Три роки тому за це взявся губернатор Чернігівщини Володимир Хоменко. А зараз його ініціатива може отримати й державну підтримку. У Любечі у 1097 році відбувся з'їзд давньоруський князів, на якому вони домовилися про те, що «кожен да держить вотчину свою», тобто про пряме успадкування земель від батька до сина. Це була спроба спинити розпад Київської держави. А розмови про об'єднання слов'янських земель на сьогодні в особливій пошані серед найвищих політиків.
Цього року в Любечі відбувся третій фестиваль традиційної слов'янської культури та бойових единоборств «Київська Русь». Усі центральні вулиці містечка були заставлені машинами та автобусами гостей. На святковий концерт приїхали професійні мистецькі колективи з Києва та Чернігова, любительські етнографічні гурти з райцентрів Чернігівщини та довколишніх сіл. Був фольклорний колектив і з сусіднього райцентру Білорусі Лоєва, що розташований на іншому березі річки.
Джерело: Геннадій Гнип
тижневик «Вісник Ч» №35 (1289)
Фото: Воробей Валентин