Звернення архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія до чернігівської громади, до влади і до преосвященного владики Амвросія. Дорогі брати і сестри! Шановні представники влади! Дорогий владико Амвросій! і Звертаюся до всіх вас із закликом: у рік відзначення 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України маємо спільними зусиллями нарешті покласти край ганьбі та приниженню гідності Чернігова -існуванню в його історичному центрі, під стінами собору святої Катерини, неоковирного намету.
Ось уже сім років, як намет під храмом Катерини спотворює серце нашого княжого і козацького міста. У 2006 р. він виник, як протест підтримуваних з-за кордону маргінальних політиків, таких як Н. Вітренко та В. Кауров, проти рішення передати храм громаді Київського Патріархату. Але всі судові інстанції довели повну законність рішення про передачу.
Правильним воно є і з моральної точки зору, адже громада добивалася передачі храму саме Київському Патріархату ще з 1992 р. У Чернігові храмів УПЦ (МП) в чотири рази більше, ніж храмів Київського Патріархату - тобто вірним цієї Церкви є де молитися. Буквально поруч є Спасо-Преображенський собор. Чи має хтось юридичне та моральне право надалі вимагати: відберіть у вірних Київського Патріархату храм святої Катерини та віддайте нам?
Намет стоїть й досі, своїм пічним опаленням протягом року, а особливо взимку, «коптячи» святиню. Якщо він й досі стоїть - значить це комусь потрібно. Кому? Невже це потрібно Чернігову? Ні. Я переконаний, що майже всі чернігівці, незалежно від своїх політичних або конфесійних поглядів, втомилися від такого свавілля і хотіли би його припинення.
Це потрібно єпархії УПЦ (МП) та владиці Амвросію? Здається, що теж ні. Бо він офіційно відмовився від намету, заявивши, що то є громадська акція.
Потрібно це віруючим? Однозначно - ні. Віруючі в Чернігові мають місце для молитви - і прихильники Київського Патріархату, і прихильники Московського. У мене відповідь є лише одна: намет під храмом Катерини - інформаційна акція, яка спланована, забезпечується та підтримується з Москви. Єдиний, хто в Чернігові зацікавлений у подальшому існуванні цього намету - священик Олександр Лєдовий, який там сидить, тому що це є місце його кормління, він за рахунок нього живе.
Чи довго ще чернігівцям і місту бути заручниками однієї особи та його закордонних покровителів?
Відповідь на це питання залежить від усіх нас. Найперше - від активності чернігівської громади. Нам треба не лише обурюватися проти свавілля - ми повинні діяти. Звернення до влади допоможуть зрушити вирішення цього питання з мертвої точки.
Нам треба публічно говорити про цю проблему, апелювати до закону і справедливості. Я переконаний що тільки так - ненасильницькими, але дієвими методами, ми зможемо разом припинити приниження нашого Чернігова. Звертаюся до громадськості, представників влади, керівництва єпархії УПЦ (МП) - пора розпочинати діалог та шукати спосіб розв'язання проблеми. Хто бажає - шукає можливість. Хто не бажає - шукає виправдання. Шукаймо можливість утвердити правду - і вона переможе.
Нехай у цій добрій справі нам всім допоможе Господь!