На розі вулиць Пролетарської та Леніна у місті Городня розташована могила Степана Даниловича Носа відомого лікаря, письменника, етнографа і фольклориста. Народився Степан Данилович 1829 року в с. Понорах, тепер Талалаївського району в сім’ї дрібних поміщиків. Закінчив 1854 року медичний факультет Київського університету. В 1858-63 роках жив у Чернігові, працював земським лікарем (оператором лікарняної управи). Вивчав історію, етнографію і фольклористику. Зібравши велику кількість прислів’їв, приказок, пісень, опублікував їх у “Черниговских губернских ведомостях”, “Черниговском листке”, у збірках А. Метлинського, П.Чубинського та ін.
1863 року його заарештовано у справі І. Андрущенка – члена московської організації “Земля і воля”. Відбував заслання у Белозерську Новгородської губернії, з 1872 року жив на поселенні в Понорах. Після повернення із заслання (1886) працював у Чернігові, видав тут 1888 книгу “У всякого народа своя природа”. 1891 року переїхав до Городні. Займався медичною практикою, писав оповідання з життя українських селян і козаків “Хуртовина”, “Шворин рід”, “Про Конотіп”, “Запорожець Абиух”, розвідки з народної медицини “Про хвороби та як їм запомогти”, тощо. Помер у Городні у 1900 році. 1903 року на могилі встановлено чотиригранний гранітний обеліск (вис. 1,2 м) з меморіальним написом і зображенням розкритої книжки. Ім’ям С.Носа названо одну з вулиць міста.
Таким чином, діяльність нашого земляка отримала широке визнання. Ця людина відрізнялась знанням у різних галузях. Його доробок має велике значення, тому що він описував сторінки з життя українського селянства. Його діяльність та праці увійшли в історію нашої славної землі – Чернігівщини.
Джерело: Рига Данило Чернігів стародавній
|