Нарощування площ земель, що підлягають особливій охороні, стало стратегічним завданням у досягненні екологічної стійкості території України. За період незалежності площа природно-заповідного фонду зросла більш ніж у двічі і на сьогодні становить близько 5% території країни. Характерним прикладом розвитку заповідних територій є наша Чернігівська область. Порівняльно з 1990 роком відсоток заповідності по області збільшився з 3% до 7,6%.
Створенню кожного заповідного об’єкту передує значна кропітка робота по розробці проекту, завершенням якої стає відповідне рішення щодо його створення.
Перше офіційне рішення про створення 5 об’єктів природно-заповідного фонду було прийнято Чернігівський облвиконкомом в 1958 році, а в 1960 році прийнято рішення Ради Міністрів УРСР щодо створення дендрологічного парку загальнодержавного значення "Тростянець”. Наступний крок було зроблено в 1964 році створенням значної кількості заповідних об’єктів, головним чином пам’яток природи.
Станом на 1 серпня 2010 року природно-заповідний фонд області вже нараховує 656 об’єктів, що займають 7,6% області.
Рішенням Чернігівської обласної ради від 30 липня 2010 року в області створено 2 нових об’єкти природно-заповідного фонду місцевого значення – іхтіологічний заказник "Лісконоги” у Новгород-Сіверському районі та ботанічний заказник "Кулишеві луги” у Варвинському районі.
Що це за території і чому саме на них створені заповідні об’єкти?
Іхтіологічний заказник місцевого значення "Лісконоги” являє собою зимувальну яму на р. Десні, що є місцем перебування червонокнижного виду риб. Створення заказника ініційоване Деснянським державним басейновим управлінням охорони водних живих ресурсів та підтримано Державною службою заповідної справи України.
Ботанічний заказник місцевого значення "Кулишеві луги” розташований в лісовому масиві, що поєднується з балковою системою та степовою рослинністю і складає науковий інтерес як місцезростання рідкісних угруповань та видів лісових і степових рослин, яких в області збереглось обмаль. Заказник створено за ініціативою фахівців Ніжинського державного університету ім. М.В. Гоголя.
Джерело: Зав. сектором заповідної
справи та екомережі Т.Г. Дадашева