1 грудня. Який перший день грудня, така і вся зима буде.
3 грудня — Прокла. Коли 3 грудня йде сніг, то 3 червня піде дощ. Якщо заспівав снігур, а сорока лізе під стріху - бути завірюсі.
4 грудня — Введення. Веденські морози ще зими не роблять. Як Введення мостить мости, а Микола (19 грудня) забива гвіздки, то люта зима буде. Як на Введення буде вода, то в літі буде молоко. Як горобець нап'ється на Введення в бичачім сліду води, то напасеться худоба до Юрія (6 травня) трави. Як буде на Введення в сліду вода, то на Юрія трава. Як ляже глибока зима, то готуй глибокі закрома.
6 грудня — Митрофана Якщо на Митрофана моросить сніг і північний вітер, та 6 червня буде вітер з півночі і дощ побризкає.
7 грудня — Катерини. Катерина по воді, то Різдво по льоді. Як на Катерини холодно, то буде голодно.
9 грудня — Юрія, Юріїв день. На Юрія ходять слухати воду в колодязях: коли тихо, не хвилюється - зима буде теплою, почуються звуки - чекай сильних заметілей.
12 грудня — Парамона, ПередАндрія. Ранок красний - бути грудню ясним,сніг на Парамона - бути заметілям до Миколиного дня. Якщо вдень йшов сніг, то бути хурделицям цілий тиждень. Якщо вода на річці тиха - на рівну зиму, шумовита - на завірюхи. Якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде - холодна й сніжна.
13 грудня — Андрія. Повторно слухають воду: тиха вода -хороша зима, шумна - тріщатимуть морози, будуть бурі, заметілі.
17 грудня — Варвари. Якщо в грудні на Варвари болото, то буде зима красна, як золото. Якщо проти цього дня нічне небо в зорях -чекай холодів, а сліпе й тьмяне - на тепло. Якщо горобці збираються купками на деревах і цвірінькають, то буде тепла зима. Дерева в інеї - урожай на фрукти. Який день на Варвари, такий і на Сави. Яка погода на Варвари, така й на Різдво. Якщо до цього дня сніг не випав - зима буде теплою, а як з'явиться - довгою і холодною.
19 грудня — Миколи, Миколи Чудотворця. Який день на Миколу зимового, такий і на Миколу літнього. У кожному році два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи. Як впаде великий іній - на гарний врожай хліба. Як на Миколу піде дощ, то врожай на озимину. Морозяний день - на уроду хліба й городини.
22 грудня — Ганни. Коли йде дощ - вся весна буде дощовою. Тихий і безвітряний день - на врожай садовини. Сонце ясне, променисте - Новоріччя буде морозяним; якщо ховається за хма- рами, а на деревах висне іній - під Новий рік буде хмарно, з відлигою. Яка Ганна до ніченьки, така зима до весноньки. Яка Ганна до полудня, така зима до кінця грудня.
25 грудня — Спиридона Сонцеворота. Якщо на Спиридона світло, то Новий рік буде морозним, ясним, а коли похмуро і на деревах буде іній - похмурим і теплим. Якщо ніч ясна, то зима буде холодна, а літо жарке; як темна - зима тепла, а літо похмуре. Новоріччя буде морозним, якщо 25 грудня сонце ясне, променисте; якщо ховається за хмарами, а на деревах висне іній - під Новий рік буде хмарно і відлига.
26 грудня — Євстрата, Євгенія. Який Євстрат - такий січень.
28 грудня — Трифона. Який Трифон - такий і березень.
29 грудня — Агей. Який Агей - такий і квітень.
30 грудня - Данила. Якщо з'явиться іній - Різдво буде теплим. Який Данило - такий і травень.
Джерело: Українські традиції
|