Сакральні реліквії, пов'язані з ім'ям гетьмана Івана Мазепи, повернулися з Нью-Йорка до Чернігова. Дві найвишуканіші святині Сіверського краю півроку демонструвалися за океаном - на виставці в Українському музеї у Нью-Йорку (США) і тепер повернулися додому. Це - срібна шата на кіот чудотворної ікони Іллінської Божої Матері та срібні царські врата Борисоглібського собору.
- Понад 200 тисяч відвідувачів змогли помилуватися унікальними витворами українського золотарства, які були надані музеями, бібліотеками, архівами та приватними колекціонерами України, Швеції і США, - розповів вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів Стародавній" Сергій Черняков. - Експозицію відвідав і президент США Барак Обама.
Величні срібні царські врата вже кілька століть зачаровують витонченістю та досконалістю своїх зображень і візерунків. Ця пам'ятка старовини вагою 56 кілограмів створена на замовлення українського гетьмана Івана Мазепи німецьким ювеліром Пилипом Якобом Дрентветта. Втім, стиль і композиція врат - традиційні для українського мистецтва того часу: чотири фігури євангелістів, між якими - зображення перших давньоруських святих Бориса і Гліба. Унизу розміщено постаті царя Давида та пророка Єсея, з роду якого походила Матір Божа. Царські врата повернулися на своє місце - до Борисоглібського собору.
А в Чернігівському історичному музеї імені В. В. Тарновського можна тепер побачити й шату кіота ікони Іллінської Божої Матері, яка вперше виставлена після реставрації, здійсненої за підтримки фонду "Україна-XXІ століття".
- Визначну пам'ятку малярства - ікону Іллінської Божої Матері пензля Григорія Дубенського, ченця Іллінського монастиря, було створено в 1658 році, - захоплено розповідає головний зберігач Чернігівського історичного музею Ганна Арендар. - Невдовзі ця ікона стала чудотворною - жителі Чернігова були свідками, як з очей Божої Матері упродовж восьми днів капали сльози. Чутки про неї дійшли й до гетьмана Івана Мазепи. Збереглися листи, де він висловлює бажання вклонитися їй. Маленька Іллінська церква не могла вмістити всіх, хто йшов до чудесного образа, тому ікону прикрасили подарованою Іваном Мазепою срібною позолоченою шатою на кіоті і перенесли у новозбудований величний Троїцький собор. На жаль, ікона не збереглася.
Срібна рама важить 33,5 кг і має медальйони, де зображено біблійні сюжети. Нагорі - монограма Марії, яку підтримують два янголи. Нижня рама присвячена гетьману Іванові Мазепі. В центрі - його герб та ініціали, навколо зображено козацькі клейноди: булави, перначі, литаври, військову зброю. З боків - різні історичні сюжети.
Розкішні пам'ятки старовини нині відкриті для відвідувачів.