На Чернігівщині продовжується робота по створенню єдиного реєстру церков та монастирів Чернігівщини. Цього разу ми завітали до унікальної пам’ятки світової архітектури 18 століття - Миколаївської церкви що знаходиться у селі Городище Менського району. Дана пам’ятка кінця 18 ст. майже втрачена. Дана церква є унікальною, адже деякі вчені, зокрема Григорій Логвін вважав її пам’яткою світового значення. Григорій Никонович вважає Миколаївську церкву незнаним шедевром архітектури світового рівня. Пояснюючи дуже образно поетику архітектурних форм і архітектурного простору, він доводить, що ми маємо справу з пам'яткою рівня афінського Парфенону. Нинішній стан архітектурної пам’ятки бажає кращого, адже підлога майже згнила та й стеля незабаром завалиться.
А як наслідок, Чернігівщина втратить ще одну унікальну пам’ятку світового значення і заросте тропа до цього величного храму. Згадуються влучні слова журналісти районної газети «Наше слово» В.Мастєрової, яка в 1991 році на шпальтах газети висловилася: «Суспільство наше нарешті повернуло погляд у себе. Побачило і вжахнулося. Зруйновані храми, облуда, чаші, переповнені вдовиними сльозами, ріки крові із замордованих і сукровиці із живих. Суспільство ідеологічних маніяків і вампірів, суспільство зневірених. Ось таке завершення закономірне там, де перекреслюється духовність.
Зараз ми ступили на межу, за якою немає місця нам вчорашнім. Це межа прозріння і каяття. І ось тепер ціле суспільство піднімає очі до Віри і шукає дороги до Храму. А Храм давно вже зруйнований».
Тому залишається тільки сподіватися, що знайдуться ентузіасти та меценати, які допоможуть відновити у первісному вигляді неповторний, дерев’яний Миколаївський храм.
Воробей Валентин
Фото автора