10 листопада, в рамках просвітницької програми «Зустрічі на стародавньому Дитинці», у приміщенні Чернігівського Колегіуму відбулася зустріч із Міяшіро Еміко – експертом японської культури. Міяшіро Еміко разом з колегами із Українсько-Японського культурного центру продемонстрували мистецтво одягання японського національного костюму – кімоно. Слід зазначити, що ця процедура не швидка і дуже кропітка. Хвилин 30 знадобилося асистентам, щоб вдягнути в цей традиційний японський одяг дівчину і хлопця.
За традицією, японське кімоно є одним з традиційних видів одягу у світі. Слово кімоно буквально означає "Одяг", і аж до середини 19 століття було у формі сукні. На сьогодні, у Японії кімоно поступово виходить з ужитку, оскільки більшість японців віддають перевагу простому одягу західного зразка. Випускниці шкіл і університетів часто одягають барвисте халатоподібне кімоно з широкими штанами хакама, учасники церемонії повноліття – багато декороване вбрання з довгими рукавами фурісоде, а дівчата-наречені – білосніжні шати поверх декількох різнокольорових халатів кімоно.
Проте святкове кімоно залишається еталоном гарного і елегантного костюму як для жінки, так і для чоловіка. Кожне кімоно має свій символізм, тому його вибирають прискіпливо під конкретну людину і випадок.
Кожне кімоно має свій символізм, тому його вибирають прискіпливо під конкретну людину і випадок. Зазвичай, основними критеріями вибору святкового одягу є сімейний і соціальний статус жінки, а також ступінь офіційності церемонії чи заходу. Сьогодні в Японії поширені клуби любителів кімоно, де люди вчаться вибирати і носити його. Адже спілкування з кімоно – спілкування з високим мистецтвом. Уявляється дуже важливим той факт, що поняття «національний костюм» в Японії асоціюється з аристократичною культурою, професійним мистецтвом, на відміну від багатьох європейських країн, де національний одяг є продуктом народної творчості та асоціюється із селянською культурою.
Також, в рамках «зустрічі на стародавньому Дитинці», Міяшіро Еміко провела для всіх бажаючих два майстер-класи з одягання японського кімона та основні моменти проведення чайної церемонії за японськими традиціями. Чайна церемонія в Японії є естетичним обрядом, властивим японській культурі, який визначає порядок і процес чаювання подрібненого в порошок спеціального зеленого чаю.
Для японців чайна церемонія — не лише тамування спраги, а передусім ритуал. Під час демонстрації чайної церемонії у колегіумі, Міяширо Еміко запропонувала дівчатам пожувати пелюстки троянд і шматочки лимону в цукрі. Потім відбувся справжній священний обряд. Майстриня пластично — на знак поваги до гостей — протерла керамічний посуд, елегантно поставила на спеціальний котел (кама) воду та довго збивала бамбуковим вінчиком заварку на порошок. Духмяний зелений напій за густиною нагадував сметану та мав оксамитове поєднання смаку.
Воробей Валентин Фото автора
|