Чернігів ризикує остаточно втратити своє архітектурне обличчя. Унікальне дерев’яне різблення 19-го – 20-го століття поступово зникає з вулиць нашого міста – іноді його ховають під пластиком, іноді просто зривають, а буває, що і руйнують разом із будинком. В 19-му та на початку 20-го століття третина будинків в Чернігові була дерев’яна, каже вчений секретар НАІЗ “Чернігів Стародавній” Сергій Черняков. В різбленні люди зображали різні символи, тварин, рослини. Все, що вважалось на той час оберегом і могло захистити господаря та його родину від злих сил.
Коло в різбленні означало сонце. Трикутник, ромб та квадрат – це все символи землі, пояснює Сергій Черняков.
Розшифровувати дерев’яну символіку науковець навчився вже давно. З 1967-го року в національному заповіднику “Чернігів Стародавній” почали збирати колекцію з різноманітних дерев’яних візерунків, які вдалося зняти з будинків до їх зруйнування. Є просто унікальні речі, каже дослідник. Один з яскравих прикладів дерев’яного різблення – будинок номер 54 по вулиці Шевченка. Це якраз навпроти стадіону Гагаріна. Сьогодні в унікальній споруді знаходиться обласний навчально-методичний центр культури і мистецтв.
Методист цього закладу Ірина Колбасіна каже, що постійно відчуває приємну ауру цього будинку. Мабуть, все ж таки є якась таємниця у тій символіці, впевнена жінка. Сергій Черняков розповідає, що дерев’яне різблення саме нашого регіону є насправді унікальним. Такого більше немає ніде в Україні, запевняє дослідник.
Щоб хоч якось зберегти ці будинки від руйнації, науковець пропонує створити під Черніговом щось на кшталт музея під відкритим небом, як у Пирогово.
Але головне, такий музей – це чи не єдиний шанс не втратити архітектурне обличчя Чернігова назавжди.
|