Заступником міністра культури і туризму Юрієм Зубком під час виступу було окреслено основне коло проблем, що наразі існують в контексті підготовки до проведення в Україні Євро-2012. Він висловив думку, що динаміку, яка була продемонстрована в минулому році, слід зберегти і вийти на реалізацію тих інвестиційних проектів, які на сьогоднішній момент реалізуються. За його словами, сьогодні проблема Євро-2012 номер один — це стадіони, проблема номер два — інфраструктура аеропортів і проблема номер три — виконання вимог УЕФА й будівництво заходів готельного господарства високої категорійності (категорії від трьох зірок). Це найгостріші та найголовніші проблеми, які потрібно вирішувати. Далі йде не менш важлива проблема транспортної інфраструктури. Якщо перші дві позиції мають вирішуватися за рахунок державного бюджету, то будівництво готелів та інфраструктури повністю покладено на приватних інвесторів. Проте всім зрозуміло, що світова криза надзвичайно сильно вплинула на їхні можливості. Відтак існує загроза нереалізації тих чи інших проектів. У зв'язку з цим урядом приймаються необхідні заходи, і з тих коштів, що будуть отримані від міжнародних інституцій (МВФ і інші), з другого траншу планується кредитування тих об'єктів і інвесторів, які цього потребують.
На сьогоднішній день по «Генеральному плану підготовки об'єктів туристичної інфраструктури до Євро-2012» (якщо говорити в цілому по Україні) йде переоснащення, тобто підвищення категорійності 136 діючих готелів, і будівництво 143 нових готелів високої категорійності, з яких 54 — п'ятизіркові готелі, 67 — 4-зіркові, 22 - 3-зіркові, що ввійшли до загальноцільової програми підготовки до Євро-2012. На щастя, УЕФА розуміє проблеми, з якими стикається наша країна, і готове йти на поступки щодо кількості категорійності 5-4-зіркових номерів. Але на думку пана Зубка, Україна має бути зацікавлена в наявності засобів розміщення високої категорійності, щоб отримати прибуток. «Якщо у нас не буде готелів, не буде запропоновано цікавих туристичних програм, то вболівальники будуть приїжджати с чартерним рейсом зранку, в кращому випадку перед матчем, здійснять оглядову екскурсію і після матчу знову відлітатимуть чартером, — прогнозує замміністра. — Таким чином, один турист залишить в Україні близько 100 євро, враховуючи сувеніри. Наразі в Міністерстві йде мова про те, щоб створити спеціальні туристичні програми, аби вболівальники приїздили на всі матчі своєї збірної, а це — період у 9-Ю днів. Нам варто зробити так, як це було, наприклад, в Німеччині під час Чемпіонату світу, коли вболівальник приїхав, наступний матч його збірної — через 4 дні. Увесь цей час він перебуває в країні, оглядає історичні пам'ятки, природні заповідники, культурні цінності, розважається».
В Міністерстві хочуть запропонувати вболівальникам спеціальну культурну програму і тоді, за приблизними підрахунками, кожен день буде давати державі приблизно 500-600 євро й покривати державні видатки.
На сьогоднішній день в усіх шести приймаючих містах розроблені близько 60-ти спеціальних туристичних маршрутів, вироблені рекомендації щодо оснащення їх туристичною інфраструктурою, щодо встановлення необхідних дорожніх знаків тощо. Звісно, основні питання щодо доріг будуть вирішуватися вже після їхнього будівництва, оскільки основна робота в цьому напрямку, за словами пана Зубка, планується на 2011 рік.
За інформацією голови Державної служби туризму і курортів Анатолія Пахлі щодо туристичних маршрутів, то робота триває: підготовка документації цих маршрутів, здійснюється моніторинг наявної інфраструктури. Для зручності учасників і гостей маршрути розроблятимуться таким чином, щоб могли включати в себе основні національні історичні і культурні цінності, розташовані поблизу головних автомагістралей, між містами-учасниками чемпіонату, або носили радіальний характер з початком і закінченням екскурсії тривалістю не більше 10-12 годин. Нині ведеться робота по обстеженню стану об'єктів туристичних маршрутів, під'їзних шляхів до них, наявної інфраструктури, розташування дорожніх знаків, вказівників. Також обговорюється питання щодо створення спеціальних інформаційних центрів.
Важливим етапом підготовки, за словами пана Пахлі, є створення державного стандарту щодо зна-кування туристичних маршрутів та активних видів туризму. Власне кажучи, на сьогодні вже виконані роботи по першому етапу, і в поточному році роботи мають бути завершені.
Міністерство туризму планує роботи по облаштуванню соціально-культурних об'єктів. Згідно з програмою Міністерства, передбачено здійснення ремонтних і реставраційних робіт 32 об'єктів культури. На 2009 рік заплановано провести роботи ще по 8 об'єктах (Цирк, Національна філармонія та ін.).
Якщо в 2008 році Міністерство мало "захищені" статті, спрямовані на підготовку заходів Євро-2012, то в 2009 році їх бракує. Загалом державний бюджет на потреби туризму в цьому році (порівняно з минулим) зменшено в 10 разів. Виділено всього 2 млн. 529 тис. грн. і це, звісно, буде створювати певні труднощі.
Також серед названих проблем фігурувала відсутність кваліфікованих кадрів, що можуть проводити екскурсії. Це питання вирішувалося на нараді разом з Міністерством Освіти. Обговорювався механізм підготовки і перепідготовки кадрів. Наразі в нашій державі близько 130 вузів готують спеціалістів з туризму, але немає саме тих фахівців, які згодні плідно працювати на місцях. Скоріш за все, за словами пана Пахлі, будуть створюватись курси чи при вузах чи при приватних об'єктах, що надаватимуть такі послуги.
Наталія КОВАЛЕНКО
|