Середа, 22-Травня-2024, 04.05.12
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

У витоків музейної справи
«...Соромно жити в краї і не знати ні самого краю, ні його людності...» Володимир Антонович.
Слова визначного історика чітко підкреслюють цілі, які постали перед му­зейними працівниками в період станов­лення і визнання необхідності створення в Батурині краєзнавчого відділу Чернігі­вського історичного музею. Серед людей, які стояли у витоків музейної справи в Батурині ми впевнено називаємо ім'я Жучкової Руфіни Опанасівни.
Народилась вона 12 вересня 1938 року в сім'ї Чикирисова Панаса Макаро­вича, директора Батуринської н/с школи, Лемешко Агафії Яківни, завідуючої район­ним відділом культури.
З 1957 по 1959 рік навчається в Хус-тському технічному училищі № 5. Працю­вала спочатку швачкою, а потім завідую­чою артіллю імені 1-го Травня. В 1962 році разом з матір'ю їдуть в с. Надвоїці Се-гежського району Карельської АРСР. Там вона працює вихователем допоміжної школи - інтернат № 14 і через шість років знову повертається до Батурина і знову працює в будинку піонерів.
При Будинку піонерів на початку сімдесятих років минулого століття діяв краєзнавчий музей на громадських заса­дах. В 1973 році відкривається при Бату-ринському відділі Чернігівського історич­ного музею вакансія наукового співробіт­ника і Руфіна Опанасівна займає цю по­саду. В нагоді став багаторічний досвід спілкування з людьми, батуринське "корі­ння", вона володіла інформацією майже про кожну родину до сьомого коліна і радо ділилася знаннями з зацікавленими.
В 1975 році в архітектурній пам'ятці XVII століття Будинку генерального судді Лівобережної України В. Л. Кочубея закін­чується реставрація та відкривається краєзнавчий музей. І вже через п'ять років Руфіна Опанасівна призначається на по­саду завідуючої Батуринським краєзнав­чим музеєм відділу Чернігівського істо­ричного музею, а під час реорганізації му­зею в заповідник з 1995 року займає по­саду завідуючої відділом козацтва та гетьманства. На базі музею проходять за­сідання історичного гуртка, які організовує і проводить Руфіна Опанасівна. Вона бере активну участь в культурному та політичному житті селища, відвідує орган­ізації селища з лекціями, виступає з до­повідями на загальноселищних зборах та святах.
Руфіна Опанасівна була гарним і красномовним оповідачем. Екскурсанти з різних міст нашої країни та сусідніх країн, які відвідували наше селище отримували неабияке задоволення від розповідей про історію Батурина в найдавніші часи, в пе­ріод Гетьманщини, Громадянської та Ве­ликої Вітчизняної воєн.
Ось які рядки в книзі відгуків 13-го ве­ресня 1975 року залишила група викла­дачів Ленінградського інституту удоскона­лення лікарів та Чернігівської дитячої лікарні : "...оглянули Батуринський істо­ричний музей. Хочеться сказати велике спасибі за те, що зуміли зробити такий прекрасний музей, за вміння зберегти старину нашого краю, за любов і лю­дяність, за вміле викладання матеріалу.
Велика щира подяка Руфіні Опанасівні, яка зуміла в красивій ліричній формі розповісти про свій край".
Займаючи посаду завідуючої відділом краєзнавчого музею, Руфіна Опанасівна відповідала за поповнення та збережен­ня фондової колекції. Наприклад, в 1994 році предметів основного фонду налічу­валось вже 2587одиниць. Серед пред­метів зберігання образотворчі та речові матеріали, письмові та нумізматичні, ар­хеологія та фотографії.
А ще за 24 роки роботи музею під кер­івництвом Руфіни Опанасівни було зібра­но чудову бібліотеку. Серед книг - пода­рункові видання з історичної, мистецької, художньої, довідкової тематики. Багато з цих книг підписані авторами.
Вона завжди мала гарний настрій, щире та відкрите серце. Незважаючи на виробничі проблеми, знаходила час вис­лухати та дати доцільну пораду, користу­валась повагою серед колег та жителів Батурина.
В лютому 1997 року Руфіна Опанасів-на померла від тяжкої хвороби.
В цьому році Руфіні Опанасівні випов­нилося б 70 років. Колектив заповідника завжди з теплом та добрим словом зга­дує роки коли ми працювали разом в на­шому заповіднику.

Джерело: Наталія Олефіренко "Слово гетьманської столиці"


Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (05-Липня-2009)
Переглядів: 835 | Теги: історія, музей, Батурин | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar