Вівторок, 21-Травня-2024, 21.29.59
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

Відкриття музею археології Батурина
Логічним наслідком 13-річних дослі­джень археологів у гетьманській столиці є відкриття Музею археології Батурина. Ця подія приурочена до відзначення 300-роковин з дня Батуринської оборо­ни 1708 року. Колишня гетьманська сто­лиця є еталонною археологічною пам'­яткою козацької доби, її культурний шар за ступенем насиченості та інформатив­ності не має рівних собі, а всі комплекси мають одну, точно вивірену, дату зни­щення - 13 (2) листопада 1708р.
Ідея відкриття профільного музею на базі заповідника визріла давно. її ак­тивно підтримало керівництво Черніго-во-Сіверської археологічної експедиції. В рамках виконання Комплексної про­грами збереження пам'яток заповідника "Гетьманська столиця" на початку цього року завершились ремонтно-рестав­раційні роботи по Воскресенській цер­ковнопарафіяльній школі (1904 р.), в приміщенні якої було заплановано роз­горнути експозицію Музею.
Наукова концепція і тематико-експозиційний план були розроблені науко­вцями заповідника. Створення експо­зиції Музею археології Батурина трива­ло більше року. Ескізний проект і ху­дожнє оформлення виконав архітектор з м. Суми Антонець Олександр та його творчий колектив дизайнерів. Реалі­зації цього проекту сприяла Державна служба з питань національної культур­ної спадщини МКТ України (голова Ку-черук М.М.).
Основою експозиції є колекції знахі­док з Батурина та його найближчих око­лиць, усього більше трьохсот одиниць. Чільне місце у виставках займуть пред­мети, що подаровані заповіднику Рома­ном Безсмертним, Михайлом Косинсь-ким, Миколою Кочергою, Євгенією Саке-вич-Даллас та Олександром Шевчен­ком, Леонідом Стахорським. Окремо хо­тілося б згадати музеї, що надали мате­ріали зі своїх колекцій та яким вислов­люємо щиру подяку - це Рівненський об­ласний краєзнавчий музей (директор Бу-лига О.С.), Чернігівський обласний сто­ричний музей ім. В.Тарновського (дирек­тор Лаєвський С.Л.) та Національний за­повідник "Хортиця" (генеральний дирек­тор Остапенко М.А.).
Під час оформлення експозиції ви­користано матеріали аерофотозйомки Батурина, люб'язно надані канадським професором Мезенцевим В.І., а також реконструкції знарядь праці, виготовлені працівниками заповідника Авулою В.М. та Вінником П.В.Вже кілька років в складі нашого закладу працює рестав­раційна майстерня. У вмілих руках Н.Кривулі та В.Авули ожили видобуті з землі археологічні знахідки з глини та металу. ТОВ "Ерідан" (директор Воро­нець А.П.) на благодійних засадах нада­ло електротехнічні матеріали та викона­ло монтаж електрообладнання вітрин музею.
Організація Музею археології - це прояв високого професіоналізму всіх структурних підрозділів заповідника "Гетьманська столиця".
Експозиція Музею археології Бату­рина розгорнута в трьох залах колиш­ньої церковнопарафіяльної школи і на археологічних матеріалах за хронологічно-тематичним принципом висвітлює історію Батурина від найдавніших часів й до початку ХУІІІ ст.
"Ніхто крім археологів, які володіють специфічною джерельною базою, не в змозі побачити за речами людей і відтворити історичне минуле" - підкрес­лив директор Інституту НАН України академік П.П.Толочко.
Про стародавній період історії Бату­рина розповідають предмети праці та побуту, залишені племенами, що жили в епоху неоліту, бронзи, раннього залізно­го віку, ранніх слов'ян та доби Київської Русі. Привертають увагу кам'яні сокири, скребачки, ножі, зернотерки, вістря списів та стріл, ліпна кераміка, прикра­си. Після занепаду давньоруського горо­дища життя на дитинці Батурина віднов­люється поляками.
Тоді ж, на початку ХУІІ ст., з'явля­ються перші письмові відомості про Ба­турин. Иого жителі не стояли осторонь визвольних прагнень українського наро­ду проти польських поневолювачів. Це ілюструє повстанська зброя - бойові со­кири, вила, бич. Остаточно від польсько­го ярма Батурин звільнився в перший рік Визвольної війни під проводом Б.Хмель­ницького (1648-1654 рр.). Отримані містом привілеї Магдебурзького права сприяли його інтенсивному піднесенню. Вироби місцевих ремісників, козацькі похідні та ужиткові речі, а також копії до­кументів та мап цього часу всебічно ха­рактеризують Батурин козацького пері­оду його історії.
З 1669 по 1708 рр. Батурин був ре­зиденцією гетьманів Д.Многогрішного, І.Самойловича, І.Мазепи та центром політичного, економічного і культурного життя Гетьманщини. До нас дійшло над­звичайно мало писемних джерел про Батурин того часу, не збереглося жод­ного плану. Тому про міський розвиток, планування, фортифікації і архітектуру столиці ми дізнаємося практично вик­лючно з археологічних матеріалів. Най-значніше українське місто на піку свого злету було повністю знищене царською армією на початку листопада 1708 р. Релікти героїчної оборони Батурина -натільні іконки жертв, уламки гармати та церковного дзвону, доповнені фотогра­фіями поховань, є беззаперечним свідченням про пограбування і спален­ня повсталої гетьманської столиці та масове винищення її мешканців.
Експозиція музею археології створе­на за новітніми дизайнерськими техно­логіями на основі сучасного виставково­го обладнання та мультимедійного де­монстраційного екрану. Сподіваємося, що експозиція Музею археології Батури­на буде постійно поповнюватися за ра­хунок майбутніх досліджень.
Наостанок ще і ще раз дякуємо всім, хто на різних етапах долучився до створення музею.
Запрошуємо відвідати Музей, який розкриє для вас унікальні сторінки історії Батурина.

Джерело: Наталія Олефіренко "Слово гетьманської столиці"

Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (05-Липня-2009)
Переглядів: 1183 | Теги: Батурин, музей археології | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar