Середа, 01-Травня-2024, 05.49.25
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

Пам'ятник П.І. Прокоповичу у Батурині
Суботньої погожої днини, 16 серпня цього року, замість старого обеліска було встановлено нову скульптуру на могилі видатного українського бджоляра Петра Івановича Прокоповича. Здалеку видно, що на пагорбі він постав з гордо піднятим чолом і стільниковою рамкою в руках. Біля ніг великого пасічника розмістився вулик - дуплянка. Над створенням цієї скульптурної композиції працювали відомі на Україні творці: Чернігівський скульптор Геннадій Єршов та заслужений архітектор України Володимир Павленко. На схилі кургану, до якого веде доріжка із колотого каменя - піщаника, встановлені дві над­гробні плити із чорного граніту. На одній із них викарбовано "Прокопович Петро Іва­нович. Видатний український бджоляр", а на другій - "Великдан Степан Петрович. Спадкоємець Прокоповича П.І. Керівник школи бджільництва".
Встановленням скульптури керував начальник управління архітектури та містобудування Чернігівської облдержад­міністрації Павленко В.В. У встановленні пам'ятника та впорядкуванні території прийняли активну участь працівники на­ступних організацій та підприємств: Борз-нянський лісхоззаг; Бахмацька райдер-жадміністрація; Київські підприємства -"Схід", "Простір"; Чернігівське ШРУ-14; ТОВ "Чернігівська реставраційна май­стерня", Бахмацький "Агроліс".Основну роботу з упорядкування могили виконали працівники заповідника "Гетьманська сто­лиця".
22 березня (за старим стилем) 1850 року обірвалося життя великого бджоля­ра Петра Івановича Прокоповича. В "Чер­ниговских губернских ведомостях" за 1850 рік Степан Великдан (син П.І.Прокоповича та його жінки кріпачки Ганни Боровик) описує поховання Петра Івановича Про-коповича "...похоронили его в завещан­ном им месте , в бору, под вековыми ли­пами, насажанными неизвестно кем и ког­да. При погребении, стечение народа было многочисленное; ученики школы пчеловодства несли гроб; после погребе­ния , Артиллерии Подполковником Карта-шевским произнесена была приличная речь". Недалеко от могилы был поставлен улей, населенный пчелами, который он построил своими руками, - достойный па­мятник гениальным трудам". Довго стояв той пам'ятник " людині і бджолі". Неодно­разово, на зібраннях різних рівнів, як не­вдовзі після смерті Петра Прокоповича, так і пізніше, приймали рішення про увіко­вічення його пам'яті. Через деякий час на могилі був споруджений цегляний склеп з високим дубовим хрестом. Біля якого слу­жили панахиди. Так в 1854 році газета "Черниговские губернские ведомости по­відомляла, що в день святкування 25-ої річниці школи " .совершена панихида в склепе, устроенном над прахом незаб­венного основателя сего единственного всвоем роде учебно-хозяйственного запо­ведника" .
Справу Прокоповича протягом 29 років після його смерті продовжував його названий син Степан Великдан. Після раптової смерті в 1879 році, Великдана було поховано поруч із могилою П.І.Прокоповича.
На початку ХХ ст. склеп-могила була в занедбаному стані. Як пише В.І.Дубрава "разрушение его было проведено изнут­ри и достигло того предела, когда можно било опасаться его обвала.", мурування зсередини склепу було напіврозібране.
У 1921 році у Батурині було створено товариство бджолярів під головуванням В.І.Дубрави. Товариство поставило своїм завданням увічнення пам'яті Петра Івано­вича Прокоповича. В першу чергу товари­ство прийняло рішення про відновлення поховання Петра Івановича,
По периметру могила Прокоповича була обсаджена живоплотом з лоніцери -жимолості, алея, що йде навкруги, була обсаджена липами, а середня алея об­саджена плакучими вербами . Також біля середньої алеї стояло десять вуликів з бджолами. Батуринський пасічник М.П.Бурковський, учасник відбудови скле­пу розповідав, що перед початком рестав­рації при обстеженні могили побачили на могильному пагорбі, в ямі, на місці давно зогнившого хреста рій бджіл, який там жив.
Під час другої світової війни могила Петра Івановича Прокоповича була пограбована та зруйнована, і лише в 1954 році на місці поховання було встановлено па­м'ятник, що являв собою обеліск з поліро­ваної мармурової крихти. На передній сто­роні обеліску розміщено барельєф сла­ветного пасічника, відлитий з чавуну. Під ним дошка з написом "Прокопович Петр Иванович 1775-1850. Выдающийся дея­тель отечественного пчеловодства".
Пам'ятник простояв 54 роки, але ат­мосферні опади та морози поступово його руйнували. Останні роки він знаходився в аварійному стані. Завдячуючи піклуванню голови Чернігівської обласної державної адміністрації Хоменка В.М. було встанов­лено бронзову скульптуру видатного бджоляра Прокоповича П.І.
До могили та оновленого пам'ятника веде пряма асфальтована дорога, обсад­жена липами та березами. Перед курга­ном встановлені дві гарні дерев'яні аль­танки, де подорожні можуть відпочити. Прилегла територія знаходиться в догля­нутому вигляді, за її чистотою і порядком слідкують працівники заповідника "Гетьманська столиця".

Джерело: Микола Терех "Слово гетьманської столиці"


Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (31-Липня-2009)
Переглядів: 1682 | Теги: історія, Батурин, могила П.Прокоповича | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar