Вівторок, 21-Травня-2024, 20.09.03
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

Військо, яке не стало армією
Вперше автор зацікавилась поход­женням свого прізвища ще в дитинстві, прочитавши цитату з поеми "Полтава" О.С.Пушкіна:
Пестреют шапки. Копья блещут.
Бьют в бубны. Скачут сердюки.
В строях равняются полки.
Толпы кипят. Сердца трепещут.
В примітках Пушкін скупо зазначав, що сердюки - "войско, состоявшее на соб­ственном иждивении гетманов".
Але тільки зараз, працюючи в запові­днику, з'явилась нагода і можливість дос­лідити це питання більш детально.
Як відомо, більшість матеріалів Гене­ральної військової канцелярії, особистого листування гетьманів Лівобережної Украї­ни частково загинули під час розорення Батурина російськими військами в листо­паді 1708 р., частково ж розпорошували­ся упродовж багатьох десятиліть по при­ватних зібраннях. Але з наявних доку­ментів випливає, що "сердюками" або "серденятами" сучасники іменували спільноту військових заробітчан -"охотників", які не мали постійного місця осідку, циркулюючи на теренах Уманщини і Брацлавщини від одного наймача до іншого. В умовах політичної нестабільності на Пра­вобережжі, а надто постійного дефіциту грошей серденята періодично опинялися то в козацькому, то в польському таборах. Будучи професійними вояками, вони, на­скільки можна судити, мали постійний по­пит як у гетьманського правління, так і в коронного уряду. Цінуючи професіоналізм і лояльність найманців, Ян Казимир радив коронним ре'іментарям приваблювати на свій бік зазивними листами цих "волон­терів і охотників", відбиваючи в такий спосіб від Дорошенкової протекції.
Перенесена на Лівобережну Україну, поряд з іншими традиційними назвами найманців, як от "затяговці", "охотники", традиція іменування найманої піхоти сер­дюками символізувала формування нової військової й соціальної реальності.
Перші згадки про сердюків відносять­ся до середини 60-років XVIII ст. Зокре­ма, в листі гетьмана Павла Тетері до ве­ликого коронного канцлера Миколая Пражмовського від 24 червня 1665 р. по­відомляється про успішне відбиття "сер­денятами" і польською залогою Білої Цер­кви нападів військ Брюховецького.
Походження слова "сердюк" не зовсім ясне. За об'рунтованою версією М.Косто­марова, термін походить від турецького "серденгесті" ( букв. "безпощадні" ) - на­зви роду війська в османській армії. На думку деяких дослідників, ця назва, котру згодом прибрала піхота Дорошенка, мог­ла походити від прізвища полковника Серденя. На думку Миколи Крикуна, Сер-день (Серденя) взагалі не є історичною особою, а згадуваний джерелами "Серденів полк" насправді належав до Доро-шенкового регіменту. Так чи інакше, але на Лівобережжя слово "сердюк" потра­пило, маючи вже цілком чітку конотацію, що стосувалася гетьманського найманця - людини, яка служить своєму суверену за гроші.
Під час обрання І.Мазепи гетьманом у 1687 році 13-м пунктом Коломацьких статей було знов затверджено рішення про заснування найманого полку, об'рун-товане посиланням на Глухівську редак­цію статей, що мало підтвердити легітимність охотницького війська відповідно до "старовини" політичних традицій Війська Запорозького. Одночасно в 22-му пункті вперше на рівні статей запровад­жувалися збори з поспільства на утриман­ня охотників як визнання того факту, що " охотницкие полки конные и пехотные, под сии военные времена суть надобны, дабы оные были сохранены так, яко при бывшем гетмане".
Через те, що реєстри охотницьких військ кінця XVII ст. до нашого часу не збе­реглися, майже неможливо обрахувати точну кількість людей, яка перебувала в них. З реєстрів виплат царського жалу­вання українській старшині й зокрема найманим полковникам відомо, що їхня кількість лишалася незмінною принаймні до початку XVIII ст. - 7 полків. На момент загибелі Батурина в 1708 р. Мазепа мав у своєму розпорядженні 10 найманих час­тин, з них 2 новосформовані полки поста­ли не раніше 1705 року, мабуть вони були створені під тиском подій Північної війни. Постійна організація найманого війська завершувалась на рівні полку, який висту­пав найвищою військово-адміністратив­ною й тактичною одиницею.
З аналізу джерел випливає, що Шазепа покладав надії на охотницьке військо не тільки як на традиційну опору, а й як на професіоналів військової спра­ви, здатних оперативніше за козацтво відреагувати на зміну стратегічної обстановки.
Протягом 1708 р., незважаючи на постійні вимоги Петра I вислати на допо­могу сандомирським конфедератам нові відділи, Мазепа, розташувавшись між Дніпром і Прип'яттю, постійно тримає при собі весь сердюцький корпус.
Дислокація сердюцьких військ у вирі­шальну годину наприкінці жовтня 1708 р. (за даними Олексія Сокирка) виглядала так: основна маса сердюцьких частин (4 полки - Дмитра Чечеля, Якова Покотила, Максима Самойловича та якогось Дени­са) була сконцентрована в Батурині, ма­ючи завдання обороняти його арсенал і магазини до підходу Мазепи і Карла XII. Загальна кількість сердюків, очевидно до­рівнювала 1,5-2 тисячам, оскільки кілька сотень з полків Самойловича й Покотила Мазепа взяв із собою. Ще один сердюць-кий полк (Гаврила Бурляя) продовжував нести залогову службу в Білій Церкві. За­галом на початку своєї акції Мазепа три­мав під контролем більшу частину охотницького війська, а саме 3 компанійських ( кавалерійських) і 4 сердюцькі полки за­гальною чисельністю близько 3 -3,5 ти­сячі чоловік, що становило дві третини від усього найманого корпусу.
Таким чином більшість вірних гетьма­ну сердюків наприкінці жовтня 1708 р. зна­ходилася в гетьманській столиці Батурині.
В історичній літературі, архівах збе­реглося мало відомостей про оборонців Батурина.
Найвизначнішою особистістю з сердюків-оборонців Батурина, був, безпереч­но, полковник Дмитро Васильович Че-чель. Він був одним з найвідданіших геть­ману серед сердюцької старшини. Не ви­падково Шазепа посилав його з полком у 1696 р. захищати місто Тавань і півден­ний кордон від очікуваного набігу турків і татар на українські міста. !з 1696 по 1708 р. він був сердюцьким полковником. Співпрацюючи з гетьманом протягом двох десятиріч, Дмитро Чечель зарекоменду­вав себе як надійний, дисциплінований і безвідмовний виконавець. Тому Мазепа і призначив його наказним гетьманом на час своєї відсутності в Батурині.
В страшну ніч з 1 -го на 2-е листопа­да сердюцькі частини під проводом пол­ковника Д.Чечеля обороняли фортецю до останньої миті і були поголовно винищені ( за даними новітнього дослідника цієї теми С.О.Павленка - 2300 чоловік).Вони загинули у нерівній битві або були впіймані і закатовані страшними тортура­ми. Під час взяття Батуринської фортеці меншиківські стрільці полювали в першу чергу за сердюками. Взятих же у полон в'язали в одну юрбу мотузками для май­бутніх катувань. Самого полковника було страчено колесуванням в Глухові через кілька днів після загибелі гетьманської столиці.
Сердюцькі частини, які станом на 1708 р. перебували не в Батурині зберег­лися, але були поступово асимільовані промосковськими військовими формуван­нями. 14 липня 1726 р. російська імперат­риця Катерина I підписала указ в малоро­сійських справах, в 5-му пункті якого військовим органам Сенату приписувало­ся «компанейских трех полков наличных людей скасовать в два полка..., а сердюц-кому полку, кои служили во время похо­дов при гетьмане не быть, понеже за ними ныне в Малой Росіїс никакой службы нет».
Таким чином, сердюцькі полки на Лівобережжі офіційно проіснували 57 років.

Джерело: Наталія Сердюк "Слово гетьманської столиці"

Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (06-Липня-2009)
Переглядів: 1181 | Теги: історія, військо, Батурин | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar