Вівторок, 21-Травня-2024, 23.05.48
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

300 днів без шматка хліба
Погибнеш, згинеш, Україно
Не стане знаку на землі,
А ти пишалася колись
В добрі і розкоші! Вкраїно!
Мій любий краю неповинний,
За що тебе Тосподь кара,
Карає тяжко?

Ці слова великого поета Тараса Гри­горовича Шевченка безпосередньо мож­на віднести до подій голодомору в Україні у 1932-1933 рр. Завжди так було, що най­більше зло приходить під виглядом найб­ільшого добра - так сталось і з нашим на­родом. На даний час вже достеменно відомо, що голод в Україні зроблений штучно комуністичним режимом - це істо­ричний факт, підтверджений численними архівними матеріалами, свідченнями очевидців подій. Основними причинами голоду були: суцільна колективізація се­лянських господарств, розкуркулювання, тотальні хлібозаготівлі за принципом про-дрозкладки із застосуванням репресив­них заходів, репресії дорослого чоловічо­го населення. В результаті цього геноци­ду, за різними даними, в Україні в 1932­33 роках загинуло від 6 до 11млн. чо­ловік.
Про жахіття, вчинені тоталітарним сталінським режимом у 30-ті рр. XX ст. в нашому краї, ми дізнаємось із спогадів очевидців, які зберігаються в архіві НІКЗ "Гетьманська столиця".
Осипова Євгенія Григорівна, 1914 року народження, Батурин.
"Я працювала в колгоспі "Червоний маяк" свинаркою, хотіла їсти, а не було чого. Ми ходили по полю, збирали підмер­злу картоплю і пекли з неї млинці. Якось мати напекла млинців з просяної луски, усі поїли і нічого, а батько 1882 року на­родження ледве не вмер, цілий тиждень лежав пластом. Сусіди їли сеймові ракуш­ки, цим і врятувалися від смерті.
Через Батурин проходило дуже бага­то голодних людей, просили з'їсти будь-що, ладні були віддати за їжу все - одяг, золото, різні речі. У кого були харчі, нажи­вались на людському горі.
І своїх, голодних односельців, було багато. Було йдемо з поля, а діти малі ле­жать посеред дороги і просять хоч крихіт­ку хліба. У мене була маленька, суха ско­ринка, я її смоктала під час роботи, щоб приглушити голод. Віддала цю скоринку діткам, а вони стали обціловувати мені ноги - за маленьку обсмоктану скориноч­ку!"
Стовпець Іван Оксентійович, 1914 року народження, Батурин.
"У сім'ї було 9 чоловік, в тому числі дві батькові сестри - інваліди дитинства. Батько був плотником, заробляв по лю­дях, але охочих щось будувати не було.
їли ракушки з Сейму, а щоб перебити їх тяжкий дух, заправляли товченим ри-жеєм. Варили всіляке зілля. Рятували нас граки, бувало, ловимо їх по цілому мішку. Батько опух од голоду, але не помер. Вми­рали дуже старі одинокі люди. Я бачив як помер зайшлий чоловік. Він прийшов звідкись з торбою, у кар'єрі впав, набрав в рот землі і помер."
Але були люди, які не залишались німими учасниками цих подій. Серед них, зокрема, був і житель Батурина БоканьМикола Федорович 1881 року народжен­ня, котрий в роки голоду разом із своїм сином Борисом намагалися показати сус­пільству жахливі картини дійсності, фото­графуючи реальне життя односельчан, вони зробили 42 знімки та 30 негативів на склі і плівці. 17 жовтня 1937 р. Миколу Федоровича та його 28-річного сина заа­рештували, звинувативши в контррево­люційній діяльності. Слідство тривало рік, обох Боканів, які вперто не визнавали своєї провини, звинуватили і винесли ви­рок: 8 років таборів старшому, 5 років -молодшому. Звідти вони не повернулися. Лише в 1980-х роках їх було реабілітова­но (посмертно).
Незалежна Україна на офіційному рівні вшановує загиблих під час Великого голоду з 2005 року. В містах і селах нашої держави встановлюються пам'ятні знаки, відкриваються все нові і нові імена замучених людей. За ініціативи райдержадміністрації після пошукових робіт вийшла в світ книга "Голодомор 1932-33 рр. на Бах-маччині очима очевидців", знято віде-офільм "Голодомор на Бахмаччині: оче­видці свідчать", створюється фотоаль­бом "Свіча пам'яті".
Цьогоріч в Батурині на кошти район­ного бюджету і благодійників було вста­новлено дерев'яний хрест, до якого в День пам'яті жертв голодомору та пол­ітичних репресій зійшлись люди, аби за­палити свічки та хвилиною мовчання по­м'янути рідних, односельців. Для того, щоб обрати місце встановлення знаку, серед батуринців проводили анкетування, та конкретно територія не була названа, і місце обрали за архітектурною доцільні­стю.
Страшна трагедія не відходить в ми­нуле, а продовжує жити в серцях сучас­ників. І всі заходи, які нині проводяться, свідчать про піднесення національної свідомості та громадської активності на­селення. Нові публікації, які виходять по даній темі, проливають світло на білі пля­ми історії, однією з яких довгий час був голодомор в Україні. Нація мусить знати свою історію, своїх героїв і кривдників, щоб виставити справедливу оцінку не лише подіям, а й тим, хто ці події творив. Це наш обов'язок перед пам'яттю безне­винно загиблих.

Джерело: Наталія Халимон "Слово гетьманської столиці"

Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (06-Липня-2009)
Переглядів: 768 | Теги: історія, Батурин | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar