Вівторок, 21-Травня-2024, 18.13.28
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

Стеценко К.Г. видатний композитор
З Батурином пов'язане життя та діяльність видатного українського музи­канта, талановитого композитора, хорово­го диригента, педагога, енергійного гро­мадського діяча Кирила Григоровича Стеценка. Сто років тому, у 1909 році Кирило Григорович викладав співи в одній із шкіл Батурина. Він народився 24 травня 1882 року в с.Квітках Черкаської області, в ро­дині маляра. Рано прокинувся у нього інтерес до музики і малювання. У пара­фіяльній школі Кирило з охотою навчався грамоти. Місцевий дяк, почувши гарний голос хлопця, навчає його нотної грамоти та бере до церковного хору Миколаївсь­кої церкви. З великим задоволенням май­стрував хлопчина різні музичні інструмен­ти, робив сопілки, скрипки. Дуже приваб­лював його і живопис, тому в 1892році Кирило вступив до художньої школи ім. М.Мурашка в Києві. Але любов до музики
перемогла інші захоплення і тому його рідний дядько записав Кирила до Со­фійської духовної школи, де він і навчив­ся грати на фортепіано. Тут зародився його майбутній виконавчий профіль - ди­ригент хору.
З відомим композитором Миколою Лисенком 17-річний юнак Кирило Стецен-ко познайомився в 1899 році, коли прий­шов до нього в хор. Лисенко відразу по­мітив обдарованого юнака і зробив його найближчим помічником. Новий світ відкрився юнакові, йому Лисенко доручає проводити репетиції, розучувати із співа­ками хору нові партії. Спілкування з Мико­лою Віталійовичем та концертні подорожі з його хором по Україні визначили май­бутнє Стеценка: він відчув своє покликан­ня - до композиторської та артистично-просвітницької діяльності. Подорожуючи кожного літа по Україні збирає та вивчає український народний фольклор і на його основі написав свої перші музичні твори: хори "Рано-вранці новобранці" на слова Т.Г.Шевченка, "Бурлака", "Могила" на сло­ва Б.Грінченка; соло "Плавай, плавай, ле­бедонько", "Не смійся ти із мене, чорноб­рива". В дні урочистого відкриття пам'ят­ника в Полтаві 1903 році І.Котляревсько­му капела М. Лисенка понад програму ви­конала хор "Бурлака". Це було високою честю для молодого митця, представлено­го Лисенком громадськості. "Ось хто мене замінить після моєї смерті", - говорив дру­зям Маестро про Стеценка.
У 1903 році закінчує Київську духовну семінарію і в червні цього року Кирила Григоровича затверджують на посаду вчи­теля музики і співів у Київській духовно-учительській школі. Для різних хорових складів Кирило Григорович опрацьовує мелодії "Заповіту" та "Ще не вмерла Украї­на". Гімн був заборонений існуючою вла­дою в листопаді 1906 року. До 1907 року навчався в музично-драматичній школі Миколи Лисенка. Стеценко був заареш­тований у 1907 році за оперу "Кармелюк" і висланий на Донеччину. Майже 9 років він жив у Олександрівськ - Грушевський, Білій Церкві, Тиврові, Голово-Русаві та в інших провінційних містечках, як стверд­жує "Енциклопедія. Мистецтво України. К.,1995, Т.-1, ст. 166". Але навіть на зас­ланні Стеценко не сидів, склавши руки. Живучи в провінційних містечках, він організовував аматорські музичні колек­тиви, диригував хоровими концертами. В ці роки він створив: оперу "Івасик-Телесик", "Лисичка, Котик і Півник", музику до вистав "Сватання на Гончарівці", "Про що тирса шелестіла", хори: "То була тиха ніч", "Сон", "Веснонька-весно", Вислови К.Г.Стеценка актуальні і в наш час. "Пісня народу нашого - це істо­рія його, багатство духовне його, це гордість його, що визнають і чужі люди. І от на чому, на піснях його ми, повинні вос­крешати національний дух народу, націо­нальне самопізнання". "Пам'ятайте, що одне з могутніх знарядь національного виховання народу є багата, прекрасна, натхнена вкраїнська народна пісня".
В радянські часи Кирило Стеценко потерпів від переслідувань влади. В 1920 році було ліквідовано музично-хорову секцію при Дніпросоюзі, і композитор зму­шений був шукати іншої роботи. На зап­рошення сільської громади с. Веприка, що на Фастівщини, яка не мала на той час настоятеля церкви, він переїздить до цьо­го села. Xвиля репресій проти священ­ників УАПЦ зачепила і Стеценка. Xоча його і не було заслано до концтаборів, але він змушений був голодувати, жити в нестатках. Сповідуючи хворих, він зах­ворів на тиф і помер. Саме у Веприку його і поховали вдячні прихожани.
В пам'ять про видатного композитора у селі створено меморіальний музей, який діє і донині.

Джерело: Микола Терех "Слово гетьманської столиці"


Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (07-Липня-2009)
Переглядів: 1801 | Теги: Стеценко К.Г., Батурин, композитор | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar