Вівторок, 21-Травня-2024, 11.48.09
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

З нагоди 340-річчя заснування гетьманської столиці у Батурині
340 років тому, 3-6 березня 1669 року, козацька рада у Глухові гетьманом Украї­ни обрала чернігівського полковника Де-м'яна Ігнатовича Многогрішного. Задо­вольняючи прохання старшини, цар Олексій Михайлович дозволив новообра­ному гетьманові розміститися в Батурині - сотенному містечку Ніжинського полку, куди той і прибув у кінці березня чи на по­чатку квітня 1669 р. Так розпочався бату-ринський період історії Гетьманщини, який тривав за гетьманування Д.Многогр-ішного, І.Самойловича, І.Мазепи та про­довжився за К. Розумовського.
На вибір резиденції головним чином вплинуло те, що на той час Батурин мав містобудівну інфраструктуру, найкраще підготовлену до набуття столичних функцій. Це і потужна фортифікація, що складалася з двох взаємопов'язаних еле­ментів: стародавнього городища (Цита­делі) та загальноміських укріплень (Фор­теці), і забудова, яка змогла прийняти гетьманську адміністрацію та забезпечи­ти її функціонування. Безперечно, свою роль відіграло і зручне розташування міста на головному сухопутному шляху з Москви до Києва.
Вже за перших гетьманів у Батурині розгортається нове будівництво: з'явля­ються державні урядові та приватні спо­руди, церкви. Розширюються та повністю оновлюються фортечні укріплення. Про­ектування і будівництво ведуть знані вітчизняні та європейські майстри. Забу­дова Батурина - переважно дерев'яна, проте були й муровані будинки.
У Батурині вирішуються найважливіші державні справи, сюди поспішають іно­земні посли, резиденти, паломники. Для гостей гетьманська адміністрація влашто­вує урочисті прийоми, гримлять бенкети. Духовне життя козацької столиці, "міста сорока церков", нерідко випереджало киї­вське. Київський же митрополит брав участь у головних церковних святах Бату­рина - освяченні церков, хресних ходах, святкових службах. Осередком культури і духовності був Батуринський Крупицький монастир, у якому писалися і переклада­лися книги, діяла граверна майстерня, зберігалися православні святині. Цент­ром підготовки нової української еліти була Генеральна військова канцелярія і відкритий при ній "канцелярський курінь", у якому майбутні державні мужі опанову­вали мистецтво урядування, розвивали українську визвольну ідею.
Окрім того, гетьманський Батурин -великий промислово-ремісничий та торго­вий центр. Давнім і надзвичайно розвину­тим промислом було млинарство. Реміс­ники різноманітних спеціальностей забез­печували населення столиці необхідними товарами. Київська вулиця, що вела від головної в'їзної брами до цитадельних воріт, була головною торговою магістрал­лю Батурина. На ній знаходились торгові двори та шинки. Велелюдні ярмаркові й базарні торги проходили на головному майдані. Цей майдан був центром адміні­стративного і громадського життя геть­манського Батурина. На ньому знаходи­лось приміщення міської ратуші, сотенна канцелярія та мурований собор Живона-чальної Трійці. У Батурині розташовува­лись продовольчі та артилерійські бази. Безпеку столиці забезпечувало близько сотні бойових гармат та вишколені ко­зацькі формування. Північна війна (1700­1721 рр.) нанесла непоправного удару гетьманській резиденції, яка була дощен­ту знищена разом з усім населенням на початку листопада 1708 р. Спробу відно­вити гетьманську столицю у Батурині було здійснено у 1750 р. К.Розумовським. Про­те попри зусилля гетьмана і його оточен­ня, колишньої величі місто не досягло.
Визначальною ознакою батуринсько-го періоду українського державотворення є посилення впливу Московської держа­ви, скерованого на обмеження та ліквіда­цію української автономії, що призвело до антиколоніального виступу гетьмана Івана Мазепи та скасування інституту гетьманства після зречення його Кирилом Розумовським.

Джерело: Наталія Олефіренко "Слово гетьманської столиці"


Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (07-Липня-2009)
Переглядів: 1473 | Коментарі: 1 | Теги: історія, Батурин | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
avatar
1 Ivan • 03.52.29, 18-Жовтня-2012
This is both sertet smart and intelligent.
ComForm">
avatar