Середа, 22-Травня-2024, 04.54.45
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Батурин [49]
Бахмач [0]
Безуглівка [0]
Березна [0]
Бігач [0]
Чернігів [1]
Козелець [3]
Короп [11]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Чернігівщина » Батурин

Bookmark and Share

Скарби гетьмана Мазепи
натисніть для перегляду в повному розмірі...Шведський скарб у села ВАРВА
... 27 червня 1709 року, о першій годині пополудні, поранений король, нарешті, дістався до своєї головної квартири у Великих Будище. Через кілька годин сюди стали підходити залишки розбитою біля Полтави шведської армії.

Російські війська висіли на плечах втікачів і, після короткого ради, вирішено було кинути все важкості, артилерію, обоз, роздати коней піхоти і відступати до Дніпра. З армією було покінчено, але туристична скарбницю ще можна було спробувати врятувати.

За наказом короля кілька підвід, яка супроводжується надійними людьми, відірвавшись від відступали до Переволочне шведів, рушили кружним шляхом на північний захід, до литовської кордоні. Через кілька днів, діставшись до села ВАРВА поблизу міста Прилуки, шведи переконалися в безнадійності подальшого шляху. Російські загони займали дороги і всі скільки-небудь значимі населені пункти.

Розраховувати на допомогу українського населення після Полтавської поразки і втечі гетьмана Мазепи не доводилося. Тоді на горі біля села ВАРВА шведи викопали льох, перенесли в нього вміст подвод і завалили тайник камінням ... Шведський скарб у села ВАРВА намагалися шукати безліч разів. Перед Першою світовою війною з цією метою в село приїжджали якісь "генерали", які мали при собі "плани і документи". Але й цим "офіційним" шукачам скарбів не пощастило.

Так і лежить десь скарбниця шведського короля целехонькой. Розповідь про тайнику біля села ВАРВА - лише одна з багатьох легенд про поклажі, заритий в часи шведського навали. Про те, що шведи дійсно заривати в українську землю не тільки гроші, але й зброю, свідчать документи тих років.

Наприклад, у 1706 році, під час походу на Волинь, "король свейскій, будучи в Дубно, почув про прихід московських військ, так скоро затревожась, побіг, що всі тяжкості кинув: і двадцять осмь гармат мідних ... в Дубно в землю зарив, про яких міцно під смерті заборонив говорити ".

Ці гармати були пізніше знайдені. А головне місце серед Незнайдений скарбів тієї пори займають скарби, пов'язані з іменем українського гетьмана Івана Степановича Мазепи, що перейшов в 1708 році на бік шведського короля.

А яка доля скарбів Мазепи?

Генеральний осавул Іван Степанович Мазепа був обраний гетьманом Лівобережної України в 1687 році. Всіма правдами і неправдами зібрав величезну стан, він став одним з найбагатших людей свого часу.

Частина його майна складали численні царські пожалованія: в 1689 році, будучи в Москві, "злий і чарівні" Мазепа зумів сподобатися молодому цареві Петру і з тих пір незмінно користувався його щедротами. Інша частина склав за час його двадцятирічного гетьманства.

У донос на Мазепу, який на початку 1708 року подали цареві Петру недруги гетьмана, генеральний суддя Кочубей та полтавський полковник Іскра, про це говорилося так: "Гетьман распоряжается самовільно войсковой казнью, бере, скільки хоче ...

З десяти міст Гадяцького полку йдуть йому всі доходи, крім того, у нього у владі є волості і села значні, а він бере собі доходи з порукавічних і арендових з великим множенням ... За полковнічьі місця бере хабара ... Після смерті генерального обозного Борковського Мазепа забрав у жінки його та його у малолітніх дітей маєток і привласнив собі".

На багатства Мазепи дуже розраховував шведський король Карл XII, який постійно мав потребу в грошах. Є легенда, ніби збираючись пристати до шведам, Мазепа послав до королю Карлу 30 возів зі срібними та золотими монетами. Це, звичайно, перебільшення, але фінансова підживлення Карла з боку Мазепи дійсно мала місце. Як склалася доля гетьмана - відомо. А яка доля скарбів Мазепи? Відомо, що гетьманська "Скарбниця" була в Батурині, що був з 1669 року столицею малороссийский гетьманів.

У жовтні 1708 року Мазепа, сказали цареві Петру "хворим", виїхав до Борзна, таємно надіславши посольство до шведському королю. 21 жовтня до нього пріскакал його довірений, Бисгріцкій, з звісткою про те, що шведська армія підходить до річці Десні. Одночасно Мазепу повідомили, що в Борзна від Петра їде Олександр Данилович Меншіков, сповіщення про загадкову "хірагріческой і подагріческой" хвороби гетьмана і хто хоче відвідати мнимого хворого.

Мазепа пізно ввечері "порвався, як Вихор" з Борзна в Батурин. Всю ніч гетьман віддавав останні накази і розпорядження, а рано на другий день вирушив з Батурина в Короб. На третій день, 24 жовтня, рано вранці Мазепа переплив через Десну і прибув до королю Карлу із загоном у 1500 чоловік. З тієї пори гетьман знаходився при шведського короля. А де в цей час перебувала гетьманська "Скарбниця"?

Безсумнівно, що дуже значна частина грошей залишалася при Мазепі, в гетьманської речах, спочатку знайшла притулок у Прилуках. Наприкінці січня 1709 року обоз з гетьманської скарбницею відправили з Прилук в ЛОХВИЦЯ, а в лютому - в Хорол. Частина возів з "пожитками" Мазепи відбили російські війська, переслідуючи відступає з Лохвиця шведського генерала Крейца.

У березні гетьманська "Скарбниця" була перевезена у Великі Будище, де розташовувалася головна квартира Карла XII. Тут скарбниця Мазепи залишалася до самого Полтавської битви (27 червня). Достовірно відомо, що вже після Полтави Мазепа, переправлені через Дніпро у Переволочни, захопив із собою 2 бочонка з золотими монетами, кілька мішків срібла та багато іншого "добра".

Переказ стверджує, що під час переправи гетьман наказав кинути частину скарбів у Дніпро, не маючи можливості їх врятувати: "Червень 27 числа в 4 часа дня Мазепа з кількома однодумцями своїми сів у човна і став переправлятися з лівого на правий берег ріки, але так як з ним було багато скарбниці, то люди його почали тонути, і Мазепа наказав кидати гроші за борт, і так майже три частки того багатства опинилися на дні Дніпра ", - пише відомий дослідник запорізької старовини Д. І. Яворницький.

Штурм Батуринського замку 

Наприкінці минулого століття селяни показували Д. І. Яворницькому поблизу Придніпровського села Мишурин Ріг камінь з вибитим на ньому буквою "М", запевняючи, що це ініціал Мазепи і що саме в цьому місці гетьман, рятуючись після Полтавського поразки, наказав кинути скрині з грошима і коштовностями у Дніпро.

Про те, що Мазепа встиг взяти з собою велику грошову суму, свідчить той факт, що навіть перебуваючи у вигнанні, Мазепа мав можливість дати Карлу XII в борг 240 тис. талеров.

А після смерті Мазепи в його казні залишилося лише грошима 160 тис. червонцев, не кажучи про срібною начиння і різних прикрасах. Існує легенда, что на самом деле Мазепа не помер 18 березня 1710 року в Бендерах, а таємно пробрався до Києва, в Лавру, прийняв іночество, потім схиму і закінчив свої дні в покаянні.

Після поразки Мазепи російське уряд доклав величезні зусилля для відшукання і конфіскації майна колишнього гетьмана. Чимала частина мазепінскіх скарбів зберігалася в Києво-Печерській лаврі і в Білій Церкві, вони були конфісковані. Були взяті в скарбницю й великі маєтки Мазепи.

Серед козачої верхівки і населення активно вівся розшук, уряд обіцяв віддати кожному, хто вкаже на слід надбання гетьмана, половину від знайденої суми або вартості майна. Ось тоді-то виникли і по сей день не вщухають чутки про сокровищах Мазепи, заховані ним під час втечі з України ...

Ці чутки, по всій видимості, не позбавлені підстави. Відомий факт, коли в кінці жовтня 1708 року, за кілька днів до свого від'їзду до Карлу, Мазепа, зібравши старшин, сказав їм: "Нехай би всяк заривати в землю все, що є дорогого, тому що цар, не сподіваючись від України сталості в випадку ворожого вторгнення, хоче влаштувати щось недобре над гетьманом і над усім народом ".

Цікаво, сам гетьман пішов своєю ж раді? Легендарних "місцезнаходження" скарбів Мазепи відомо чимало.

Але одним з головних місць, де, можливо, до сих пір таится частина Незнайдений скарбів гетьмана, незмінно називався Батурин, столицю Мазепи, де зберігалася гетьманська "Скарбниця". Як ми пам'ятаємо, Мазепа останній раз побував у Батурині в ніч з 22 на 23 жовтня 1708 року. А вже через кілька днів до Батурину підійшов з військами А. Д. Меншіков.

У місті замкнулися вірні прихильники Мазепи полковник Чечель і "арматний есаул" (начальник артилерії) Кенігсек. Мазепинці завели було "лукаві" переговори, розраховуючи, що їм на допомогу прийдуть шведи, але Меншіков віддав наказ почати штурм і "винищити в замку всіх без різниці, не виключаючи і немовлят, але залишати в живих начальників для передання їх страти".

Штурм Батуринського замку розпочався в 6 ранку 1 листопада 1708 року і вже через дві години все було кончено. Гетьманський палац, служби, двори старшин були звернені у попіл, все живе винищені. Місто на довгі роки запустел.

Наслідки жорстокого розорення були помітні навіть через 17 років, у 1726 році: "Нині, за розорення, місто Батурин ввесь порожній, і близько його болваркі і стіни все поразвалілісь, і ввесь зарос, і в обох замках никакого строения старого і нового немає, тільки дві церкви кам'яні порожні ...

Так колишніх гетьманів і зрадника Мазепи бував войсковой кам'яної малої будинок, три Полат, ввесь поразвалілся; да зрадника Мазепи ... кам'яні два полаткі скарбниць порожні, все розбито ". Життя жевріла тільки в міських передмістях, які заселяли переважно батурінцамі, які врятувалися від меншіковского розорення.

Опис Батурина, зроблений в 1726 році, свідчить, що серед цих поселенців було чимало колишніх Мазепинці. І, ймовірно, саме з їх середовища почали поширюватися чутки про кладе гетьмана, укриття где-то в руїнах колишнього гетьманського палацу ...

Та чи мало потайних місць в Україні! 

У 1716 році один Михайлівський у місті Глухові в п'яному вигляді "панів офіцерів бив та зневажають матерной". Намагаючись вгамувати буяна, йому пригрозили тим, що справа дійде до царя Петра. У відповідь Михайлівський заявив: "якщо я пропаду, то й государ пропаде".

За такі "поносние слова" його заарештували і доставили в Петербург, де під тортурами Михайлівський повідомив, зокрема, наступне: якийсь челядінец колишнього гетьмана Мазепи кілька років тому повідав йому, Михайлівської, про те, що в Батурині, в західній стіні гетьманського палацу Мазепа замурували частину своїх скарбів. Ці свідчення були негайно доведені до відома царя, який наказав відправити у Батурин для пошуку скарбів військову команду.

Чотири дні солдати шукали тайник в руїнах палацу, але так нічого не знайшли. В історії пошуків Батуринського скарбу є один факт, який, на наш погляд, сильно знижує ймовірність його існування. Справа в тому, що 12 листопада 1708 року Мазепа ще раз побував в Батурині разом з Перепливши через Десну шведськими військами.

Страшне видовище постав перед його очима: "Все перетворилося на бридкий купу вугілля та щебеню; повітря було пошкоджено випаровування від гниючого і полуобгорелих людських та скотскіх трупів, так що від сморід дихати було неможливо".

Але, тим не менше, під час цього короткого перебування ніщо не заважало Мазепі витягти свій скарб з укриття - якщо цей скарб, звичайно, був. Тим часом неподалік від Батурина, в полуверсте від міста, знаходиться ще один ймовірний "адреса" скарбів опального гетьмана - замок ( "подворок") Мазепи Гончаровка.

В останні роки гетьманства Мазепа особливо дбав про зміцнення Гончаровкі, обравши його своєю заміською резиденцією. За свідченням недруги Мазепи Кочубея, Гончаровку на початку 1708 року гетьман "обнести велів вельможних валом для якоісь неведомой причини". Замок Мазепи знаходився в версті від Батурина, у дороги на Конотоп, на стрімчастих березі річки Сейм.

З підлогової боку його захищав той самий "знатний вал". Після меншіковского погрому місце, де знаходилася Гончаровка, отримала назву Мазепінскій Городок, або просто Городок. Через 17 років після розгрому тут ще можна було бачити залишки гетьманських будівель: "двір з садом, де Мазепа сам жив, в нім дворі кам'яні палати порожні і розбиті; там же церква дерев'яна Целі, трохи частиною іконостасу".

Був у Мазепи і ще один заміський палац - на хуторі Поросючка під Бахмача. Саме в Поросючке в листопаді 1708 року всі старшини, полковники, сотники і знатні військові товариші принесли присягу на вірність Мазепі та підтвердили готовність "сподіватися на протекція шведського короля".

Залишки мазепінского замку знаходяться неподалік від сучасної залізничної станції Бахмач, в так званому Поросюцком лісі, на штучному острові, утвореної широкими копанні ровами, з'єднаними з протікає поблизу невеликою річкою Бахмач.

На острові до цих пір помітні сліди якісь старих будівель. Але, втім, навряд чи Мазепа став би ховати скарби на місці своїх замків - надто очевидний це хід. Ні, швидше вже вони лежать десь на дні Дніпра, або таятся в безвісних урочищах, або ... Та чи мало потайних місць в Україні!!!
 

Категорія: Батурин | Додав: chernigovec (01-Березня-2009)
Переглядів: 2016 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar