Субота, 18-Травня-2024, 06.28.29
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Історичні [60]
Краєзнавчі [87]
Свята та обряди календарного циклу [2]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Статті » Історичні

Bookmark and Share

Василь Тарновський (старший) – викладач Житомирської гімназії
Ім’я Василя Тарновського – визначного громадського і культурного діяча, етнографа ми зустрічаємо у багатьох енциклопедичних виданнях: і радянських,1 і зарубіжних, і сучасних українських. Усі ці джерела стислою енциклопедичною мовою подають біографічні відомості про Василя Васильовича Тарновського, його дружні стосунки з М.Гоголем, М.Костомаровим, Т.Шевченком, В.Білозерським, П.Кулішем.

Водночас, в названих виданнях відсутня будь-яка інформація про початок життєвого шляху Тарновського, після закінчення університету, хоча відомо, що отримавши призначення на престижну посаду в контрольну управу, він несподівано залишив її, і влаштувався викладачем історії Житомирської гімназії. Докладні публікації про роботу в ній до останнього часу були відсутні (за винятком окремих дореволюційних біографічних видань і піонерної публікації "Житомирський товариш Гоголя” в одній із житомирських газет ). Отож, ця невелика стаття, побудована на досі невідомих широкому загалу документах Державного архіву Житомирської області, має певним чином заповнити згадану лакуну у біографії Василя Тарновського.

На щастя, в архіві непогано зберігся фонд одного з найстаріших навчальних закладів Волині – Першої Житомирської чоловічої гімназії, яка попервах називалася Волинською гімназією і була відкрита 1 січня 1833 року. Вже у протоколі № 1 засідання педагогічної ради гімназії від 31 грудня 1832 року (тобто, напередодні офіційного відкриття навчального закладу) зустрічаємо прізвище вчителя Василя Тарновського6 і його підпис під протоколом серед підписів інших педагогів - К.Будзінського, О.Вольмана, К.Мікульського, І.Головинського, Барташевича, Бокшанінова. Таким чином, В.В. Тарновський влаштувався на роботу до Волинської гімназії ще перед початком занять у ній. Напевне, у середині грудня 1832 року.

Лише кілька тижнів минуло з часу, коли В.В. Тарновський переступив поріг Волинської гімназії, отримавши призначення викладача, і от у протоколі педагогічної ради гімназії з’являється запис про його обрання на посаду секретаря педради "по причине перевода Ивана Калиновского в Луцкую гимназию”. Влітку 1834 року Василь Тарновський – "учитель истории и статистики” приймає перші в історії гімназії вступні іспити абітурієнтів і виголошує на них промову. Трохи згодом відбулись й перші випускні іспити, під протоколом яких зустрічаємо підпис Василя Тарновського, а в числі перших випускників — згодом відомого діяча освітянської ниви України Михайла Тулова.
Відомі листи Миколи Васильовича Гоголя до Тарновського у Житомир, датовані 1833-1834 роками. Вони засвідчують великий інтерес письменника до викладацьких справ свого товариша у Житомирі. Судячи з останнього листа, датованого 20 вересня 1834 року, Тарновський ділився з Гоголем наміром переїхати на роботу до Ніжинської гімназії. Ймовірно, його туди запрошував колишній житомирський колега, викладач фізики і математики Волинської гімназії Костянтин Андрійович Будзінський, який ще з 20 січня 1834 року був призначений на посаду професора ліцею князя Безбородька по кафедрі прикладної математики. Можливо, Тарновського тягнуло у Ніжин тому, що тут була його альма-матір.

Ще 6 травня 1833 року В.В. Тарновський надсилає на ім’я попечителя Харківського навчального округу листа, в якому просить про "…препровождении диплома на кандидатское звание и аттестата, и увольнения из Департамента Горных и соляных дел, – г. Тарновскому выданных, а г.попечителю врученных». Наприкінці червня Тарновський отримав свідоцтво на право поїздки у м. Пирятин Полтавської губернії, яку здійснював, очевидно, через необхідність улаштувати сімейні справи. У грудні 1834 року він знову від’їздив до Пирятина. А 20 грудня до Житомира надійшло відношення з канцелярії попечителя Київського учбового округу, що супроводжувало документи Тарновського.

Востаннє свій підпис як секретар педагогічної ради Житомирської гімназії Василь Васильович Тарновський поставив 28 лютого 1835 року. Можна було б припустити, що це був один з останніх днів його роботи у Волинській гімназії і перебування у Житомирі. Але згодом вдалося віднайти іще один документ, вже в іншому фонді (дирекції народних училищ Волинської губернії), "Об увольнении со службы учителя истории Василия Тарновского», датований 19 листопада 1835 року. Отож, як остаточно з’ясувалося з документів Житомирського обласного державного архіву (який є фактично за змістом фондів історичним архівом Великої Волині), Василь Васильович Тарновський жив у Житомирі під час роботи у Волинській гімназії з грудня 1832 до кінця листопада 1835 року.

Мокрицький Георгій Павлович
віце-голова Житомирського науково-краєзнавчого
товариства дослідників Волині, почесний член
Всеукраїнської спілки краєзнавців


При використанні матеріалів сайту, наявність гіперпосилання на www.tour-cn.com.ua обов’язкова

Категорія: Історичні | Додав: chernigovec (30-Травня-2012) W
Переглядів: 1025 | Теги: житомирська гімназія, Василь Тарновський, Георгій Мокрицький | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar