Четвер, 13-Грудня-2018, 14.48.53
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Анонси подій [222]
Всеукраїнські заходи [96]
Туристические отчеты [23]
Виставкова діяльність [81]
Знаменні дати [67]
Конкурси, змагання [48]
Новини турбізнесу [496]
Новини Євро 2012 [80]
Події міста [215]
Регіональні заходи [215]
Церкви Чернігівщини [13]
Суспільство [83]
Сторінки історії [153]
Оголошення [66]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » 2011 » Травень » 11 » Пам’ятки архітектури Чернігова потребують реставраційних робіт
12.01.48
Пам’ятки архітектури Чернігова потребують реставраційних робіт
Третій рік не виділяються кошти з Державного бюджету на реставрацію архітектурних шедеврів Чернігова. Хоча, кілька пам’яток національного значення вже потребують термінових реставраційних робіт. Серед них: Іллінська церква ХІІ ст. (єдиний зразок однонефного храму чернігівської школи давньоруського зодчества, що зберігся до наших днів), Колегіум ХVІІ-ХVІІІ ст. (перший навчальний заклад вищого рівня в Лівобережній Україні).
Потрібно ремонтувати і один з найдавніших храмів Київської Русі Спасо-Преображенський собор ХІ ст. До речі, цього року виповнюється 975 років від першої літописної згадки про давньоруський чернігівський храм. Тож, планується організувати офіційні заходи і зокрема Міжнародну наукову конференцію.
З метою обстеження технічного стану пам’яток керівники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» запросили з Києва директора Державного науково-технологічного центру консервації та реставрації пам’яток «Конрест» Романа Гуцуляка. Обидві установи вже тривалий час співпрацюють. Зокрема в попередні роки виготовлено науково-проектну документацію та проведено реставраційні роботи на пам’ятки архітектури: Борисоглібський собор, дзвіницю Іллінської церкви, Катерининську церкву.
Тож, минулої п’ятниці, 6 травня 2011 р., фахівці заповідника спільно з директором ДНТЦ «КОНРЕСТ» оглянули пам’ятки на Валу та Іллінського монастиря.
Як відомо, Спасо-Преображенський собор переданий в користування церковній громаді УПЦ. Але її представники спільно з архітектурним заповідником (балансоутримувачем пам’ятки) дбають про технічний стан храму. Зокрема, працівники музейної установи надають рекомендації щодо реставрації унікального іконостасу собору, дотримання в пам’ятці відповідного температурного та вологісного стану. У ході обстеження Спаського собору встановлено необхідність заміни відмостки навколо пам’ятки та ремонту фасаду храму. Ремонтувати давньоруський храм, очевидно, доведеться на кошти релігійної громади.
Термінових ремонтних робіт потребує хрестильня Спасо-Преображенського собору. Зокрема, всередині споруди виявлено численні тріщини на стінах, які можуть призвести до руйнації хрестильні.
Обстежено також технічний стан Іллінської церкви. Як відомо, з 1967 року пам’ятка входить до складу архітектурно-історичного заповідника і є його музеєм. Кілька років тому в інтер’єрі церкви були виявлені численні тріщини. Також встановлено підвищену вологість цокольної частини фасадів, яка спричинила деструкцію будівельних та оздоблювальних матеріалів.
В 2004 році фахівцями Державного науково-технічного центру консервації та реставрації пам’яток виконано обстеження конструкцій іконостасу та ікон. Зокрема, були виявлені значні ушкодження жуком-точильщиком (вони призвели до численних втрат фрагментів іконостасу), лущення левкасу на різьблених частинах іконостасу та взбугрення левкасу на деяких іконах. Було прийнято рішення демонтувати експозицію в пам’ятці, розпочати підготовку храму до ремонтних робіт, здійснити консервацію та реставрацію іконостасу та ікон.
У 2007-08 роках архітектори та реставратори ДНТЦ «Конрест» з метою виготовлення науково-проектної документації на ремонтно-реставраційні роботи додатково здійснили обстеження технічного стану Іллінської церкви. Висновки були невтішні: цокольна частина по всьому периметру пам’ятки в незадовільному стані; відмостка потребує термінових ремонтно-реставраційних роботи; система водовідведення з даху не виконує свого функціонального призначення; в інтер’єрі храму виявлені чисельні вертикальні та похилі тріщини (маяки, встановлені у 2002 р., порушені). Фахівці наполягали на необхідності термінового виконання інженерно-конструкторських обстежень пам’ятки для визначення причин утворення тріщин. До вирішення зазначених проблем архітектори рекомендували обмежити перебування людей в Іллінській церкві.
Згодом була розроблена науково-проектна документація на реставраційні роботи. Але з державного бюджету фінансування на ремонтно-реставраційні роботи та інженерно-конструкторське обстеження пам’ятки так і не дочекалися. Ремонтні роботи всередині церкви довелося робити зусиллями заповідника. У жовтні 2009 року була відновлена експозиція в пам’ятці. Ікони реставрують фахівці музейної установи також за кошти архітектурного заповідника. Але реставраторів лише двоє і завершити відновлення ікон іконостасу передбачається лише в 2014 році.
Директор науково-технологічного центру «КОНРЕСТ» здійснив огляд технічного стану Іллінської церкви та території навколо пам’ятки. Найближчим часом буде підготовлений висновок щодо етапів проведення ремонтних робіт на пам’ятці.

Сергій Черняков
Чернігів стародавній

Категорія: Суспільство | Переглядів: 1125 | Додав: chernigovec | Теги: реставраційні роботи, Чернігів, Іллінська церква, пам’ятки архітектури Чернігова | Рейтинг: 0.0/0
Новости по теме: Вічна пам'ять Героям Чернігівщини. Відео
Программа открытия туристического сезона 2015 в Чернигове
Обговорено перспективи розвитку туризму в Україні і на Чернігівщині під час війни на Донбасі
В Чернигове обсудят угрозы и перспективы развития туризма в условиях военной агрессии РФ
В художньому музеї відбувся благодійний концерт на підтримку української армії
Чернігівщина вшанувала 97-у річницю бою під Крутами. Фоторепортаж
План заходів з нагоди відзначення 97-ї річниці бою під Крутами
29 січня - всі у Крути
Сегодня Сосницкий литературно-мемориальный музей А. П. Довженко празднует свое 55-ти летие
Загадочная Черниговщина: от Сновянки до Мезина. Фоторепортаж
Верховная Рада Украины хочет изменить существующий закон о туризме
В Киеве состоялись сборы Черниговского землячества 2015
У Чернігівському історичному музеї відкрилася нова експозиція про бійців АТО
Гетманская столица приглашает на Рождество в Батурин
На Різдво у Чернігові відкриється фестиваль «Чернігівська коляда - 2015»
Погода, Новости, загрузка...
Всього коментарів: 0
avatar